Cytował go papież

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 22.10.2017 17:44

- Uczył nas jak kochać Kościół i jak kochać Ojczyznę - tak mówił w Parszowicach o bł. ks. Jerzym Popiełuszce bp Ignacy Dec.

Cytował go papież Bp Ignacy Dec w Parszowicach Jędrzej Rams /Foto Gość

​W Parszowicach (parafia pw. Narodzenia NMP w Wielowsi) miejscowa wspólnota oraz ludzie pracy Zagłębia Miedziowego kolejny raz modlili się za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Niewielki kościół pw. Świętej Rodziny wypełnił się po brzegi. Wśród zgromadzonych było kilkanaście pocztów sztandarowych NSZZ  Solidarność z zakładów Zagłębia: kopalni, hut czy kolejarzy. Przybyli tutaj też piesi pielgrzymi z Ścinawy oraz biegacze z Lubina.

Miejsce nie jest przypadkowe. Tutaj bowiem Kapelan Solidarności odprawił jedną ze swoich Mszy prymicyjnych. Dokonało się to 5 czerwca 1972 roku, równo 45 lat temu. Od kilku lat spotykają się tutaj członkowie NSZZ Solidarność.

Tym razem liturgii przewodniczył bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej. W homilii hierarcha mówił m.in. o perspektywie życia, w której nie przez przypadek Bóg powołał nas do chrześcijaństwa oraz do życia w narodzie polskim, wielkim przykładzie umiłowania Kościoła i Polski przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę a także III pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny, podczas której nie tylko odwiedził grób bł. ks. Jerzego, ale także w jego homiliach pojawiły się fragmenty zaczerpnięte z kazań zabitego Kapelana Solidarności.

Pojawił się też prywatny wątek, gdy bp Ignacy wspominał o powołaniu go do odbycia służby wojskowej na drugim roku studiów i kilkugodzinnych przesłuchaniach, podczas których próbowano namówić go do wystąpienia z seminarium.

Homilia do odsłuchania:

Modlitwę upiększał góralski zespół Janicki z Czarnego Boru, który dał też koncert po skończonej liturgii.