Oblicza historii z "Fanatykami"

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

publikacja 29.09.2017 09:15

Kibice Zagłębia Lubin i Muzeum Historyczne organizują bardzo ciekawe wykłady o historii Polski.

Oblicza historii z "Fanatykami" Wykład z ostatni czwartek przyciągnął ponad 20 osób Jędrzej Rams /Foto Gość

Kibice zrzeszeni w Stowarzyszeniu Sympatyków Zagłębia Lubin „Zagłębie Fanatyków” wpadli na pomysł, by edukować historycznie siebie i lubinian.

– Inicjatywa wyszła od młodych ludzi, kibiców. Chcieli poszerzyć swoją wiedzę, której, jak mówili, brakowało im na lekcjach historii w szkole. Chcieli dowiedzieć się więcej o historii w jakiś nieszablonowy sposób. Te wykłady takie właśnie są. Mam nadzieję, że to spełnią swoją rolę – mówi Paweł Kijewski, lider „Zagłębia Fanatyków”.

Ich partnerem po stronie miasta zostało Muzeum Historyczne. Jego szef Marek Zawadka mówi: – Do tej pory nie mieliśmy zbyt wielu podobnych sytuacji, w których jakieś stowarzyszenie przychodzi i chce organizować cykliczne wykłady o historii. Tutaj propozycja wyszła od kibiców. Ile osób będzie przychodziło na wykłady? Będę się cieszył z każdych 10, 15 osób. To jest bardzo trudna sprawa, bo nawet w Zielonej Górze, skąd przyjechał nasz dzisiejszy prelegent, mają od kilka lat stałą formułę podobnych wykładów i przychodzi na nie po kilkanaście osób. Teraz zaczynamy w Lubinie. Trzeba próbować – uważa.

Na wrześniowy czwartkowy wykład został zaproszony dr Ireneusz Wojewódzki z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który mówił o 17 września 1939 r. („Od agresji do okupacji. Działania Sowieckie wobec Polski i Polaków w latach 1939–1945”).