Coraz więcej stulatków

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 18.09.2017 09:45

135 osób na Dolnym Śląsku ma więcej niż 100 lat. Najstarszy mężczyzna to mieszkaniec Wrocławia, który w czerwcu obchodził 110. urodziny. Jednak wśród stulatków najwięcej jest pań. Aż 109 mieszkanek naszego województwa zdmuchnęło więcej niż sto świeczek na urodzinowym torcie.

Coraz więcej stulatków Jak podaje ZUS, obecnie średnia długość życia w Polsce wynosi 81,9 lat. Ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Każda osoba, która obchodzi setne urodziny może liczyć nie tylko na bukiet kwiatów i list z życzeniami od ZUS (lub KRUS), ale także na honorowe, comiesięczne świadczenie w wysokości ok. 3,5 tys. zł.

- My zawsze pytamy rodzinę stulatka o zgodę na osobiste wręczenie listu oraz złożenie życzeń jubilatowi. Jeżeli ją dostajemy wtedy nasi pracownicy odwiedzają stulatka, aby wręczyć kwiaty i pogratulować mu osobiście. Niekiedy zdarza się, że rodzina nie wyraża zgody na wizytę np. ze względu na ciężki stan zdrowia jubilata, wówczas list gratulacyjny wysyłany jest pocztą - mówi Iwona Kowalska, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS. Z wizytami do stulatków jeżdżą także pracownicy KRUS, ubezpieczalni społecznej dla rolników.

- Przyznaną raz kwotę stulatkowie otrzymują od nas co miesiąc do końca swojego życia, jako dodatek do emerytury. Wiekowy emeryt nie musi składać żadnych dodatkowych wniosków jest to bowiem specjalne, tzw. honorowe świadczenie, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści „z urzędu”, automatycznie z chwilą ukończenia stu lat - tłumaczą pracownicy placówki KRUS w Legnicy.

W całej Polsce liczba stulatków rośnie z roku na rok. 10 lat temu było ich 1,4 tys., teraz jest 2,2 tys. 53 z nich urodziło się przed rokiem 1910. Szacuje się, że w 2035 r. będzie w Polsce ponad 9,7 tys. stulatków!