Jubileusz księdza Janusza

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 07.06.2017 08:58

Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Witkowie obchodziła wielką uroczystość. Proboszcz, ks. Janusz Ospa obchodził 25-lecie swoich święceń kapłańskich.

Jubileusz księdza Janusza W jubileuszowej Mszy św. wzięli udział prezbiterzy z całej diecezji oraz wielka rzesza wiernych. Marzena Turek

Msza św. zaczęła się uroczystą procesją do kościoła. Chór Parafialny pod kierownictwem Janiny Król oraz organisty Pana Sebastiana Juszczaka, odśpiewał pieśń "Mój mistrzu". Na wstępie liturgii ks. Janusz podziękował  zgromadzonym za obecność. Na Eucharystię przybyło liczne grono duchownych: obecny był pochodzący z Witkowa ks. dr Piotr Kot - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, ks. prałat Marian Kopko - kustosz sanktuarium w Krzeszowie, ks. prałat Edward Bigos, ks. prałat Kazimierz Marchaj - pierwszy proboszcz ks. Janusza oraz inni kapłani.

- Cieszę się, że na tej Mszy obecna jest moja rodzina: mama, ciocia, siostra, szwagier, siostrzeńcy i kuzyni. Przed 25 laty razem ze mną  gromadziliście się na Eucharystii dziękując za łaskę powołania, za łaskę święceń kapłańskich. Cieszę się, że jesteście także i dziś razem ze mną w 25 rocznicę święceń kapłańskich na dziękczynieniu Panu Bogu za Jego miłość - powiedział ks. Janusz.

Jubilat nawiązał do słów Pana Jezusa o tym, że każdy kto za nim idzie będzie miał wiele matek, wielu ojców, sióstr, braci i dzieci. Tymi słowami proboszcz przywitał obecnych parafian i gości - swoją nową rodzinę. W słowie wprowadzającym do Eucharystii mówił o Bożym Miłosierdziu, które przejawia się m.in. w tym, że Bóg człowieka słabego, grzesznego, z różnymi wadami powołuje, kształtuje, posługuje się nim, błogosławi podejmowanym działaniom.

- Proszę was o włączenie się w tę modlitwę dziękczynną, za wszystkie Jego łaski oraz o to, by Boża wola wypełniała się w moim życiu każdego dnia i bym tę wolę umiał przyjąć - powiedział. Po słowie wstępu rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył jubilat. Słowo Boże wygłosił ks. dr Piotr Kot, który wskazał że ks. Janusz nie wybierał sobie słowa na dzisiejszą uroczystość, ale chciał wspólnie rozważać to słowo, które jest odczytywane w tym dniu w całej wspólnocie kościoła. W homilii ks. Rektor przedstawił historię Piotra i znaczenie grobu Jezusa.

- Bóg wyprowadza nas z naszych grobów i chwała Jego zmartwychwstania objawia się, przemienia nasze życie. Posługa kapłańska polega na wyprowadzaniu mocą Jezusa z ciemności grobu, z tego co jest ciemne, w czym nie ma nadziei. Posługa w konfesjonale jest jakby przyoblekaniem w ciało tych kości leżących w grobie, podnoszeniem ich do życia. Kapłan ma wchodzić w to co beznadziejne, aby objawiała się ta moc Jezusa Zmartwychwstałego - powiedział rektor legnickiego seminarium.

- Podczas święceń, które jubilat przyjął 25 lat temu w Katedrze Legnickiej leżał na posadzce kościoła. To obrazuje istotę kapłaństwa, że kapłan ma być jak ziarno, które jest wrzucane w ziemię, w ziemię bez życia, aby dawać Boże życie. Dokonuje się to dzięki Bożej mocy. W czasie liturgii święceń kapłan przyjmuje kielich z rąk biskupa, następnie w tym kielichu jest wino, które powstaje z wytłoczonych gron winogrona. To pokazuje, że kapłaństwo ma być jak tłocznia, która miażdży, wyciska. Kapłan otrzymuje także patenę z chlebem, który w czasie liturgii się łamie, przez to należy rozumieć, że kapłaństwo ma być łamaniem siebie, wydawaniem siebie - dodał

W końcowej części kazania ks. Rektor nawiązał do cytatu z Listu do Rzymian, umieszczonego przez jubilata na obrazku pamiątkowym: "Jeżeli to jest możliwe, o ile to od was zależy, żyjcie w zgodzie ze wszystkimi ludźmi" (Rz 12,18). Zauważył, że w tekście oryginalnym tego fragmentu, mowa jest o mocy. To budowanie jedności, zgody dokonuje się mocą miłości Jezusa, mocą Jezusa Zmartwychwstałego. Na koniec ks. rektor życzył ks. Januszowi by nic go od Jezusa nie odłączyło, ani życie, ani śmierć, ani sukces, ani krzyż - by wiernie szedł za Jezusem Zmartwychwstałym.

Po wygłoszonym Słowie Bożym cała społeczność w duchu wdzięczności wobec Pana Boga zaniosła wspólne modlitwy, prosząc o Boże Błogosławieństwo dla ks. Janusza na drodze wypełnienia powołania, jakim Pan Bóg go obdarzył. Na zakończenie Eucharystii ks. proboszcz wysłuchał życzeń złożonych przez różne grupy m.in. przez władze samorządowe - wójta gminy i panią sołtys, Ochotniczą Straż Pożarną, Radę Parafialną, Liturgiczną Służbę Ołtarza, Eucharystyczny Ruch Młodych i panią katechetkę, Grupę Biblijną, Wspólnotę Matki w Modlitwie, Róże Żywego Różańca, Chór Parafialny i scholę, Odnowę w Duchu Świętym i nauczycieli. Po podziękowaniach za życzenia ks. Janusz zaprosił wszystkich zebranych na Mszy św. na poczęstunek do Gminnego Ośrodka Kultury. Na miejscu wszyscy zebrani wspominali radośnie różne wydarzenia i cieszyli się wspólnym świętowaniem.

Podczas uroczystości obecni byli m. in. przedstawiciele władz samorządowych z wójtem Gminy Czarny Bór, Adamem Góreckim na czele. Wśród uczestników zgromadzenia było także Bractwo Świętego Józefa z Olszyny, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Witkowa z prezesem Janem Zającem oraz Rada Parafialna, której reprezentantką była Krystyna Stawiarska i  Agnieszka Wtorek, sołtys Witkowa.

Ks. Janusz Ospa jest proboszczem w parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Witkowie od 2008 r. Podczas tego okresu w życiu parafii i kościoła wiele dokonano. Wykonano prace remontowe i konserwatorskie całego obiektu i wszystkich elementów wyposażenia i wystroju. Powstało wiele nowych wspólnot parafialnych. Ks. Janusz jest kierownikiem duchowym także dla wielu osób z poza parafii.