Lekcja historii na dwóch kołach

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 03.05.2017 20:43

Prawie 70 kolarzy wzięło udział w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Trasa wiodła najbardziej urokliwymi trasami gminy Złotoryja.

Lekcja historii na dwóch kołach Rodzinny Rajd Rowerowy z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowano w Złotoryi po raz trzeci Roman Tomczak /Foto Gość

Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji już po raz 3. zorganizował kolarską imprezę, która ma m.in. upamiętniać Konstytucję 3 Maja oraz zachęcać złotoryjan do aktywnego wypoczynku na rowerach.

- Ideą tego rajdu jest to, żeby przypomnieć, że święta państwowe należy celebrować nie tylko pod pomnikami. Oczywiście, niczego nie umniejszając takim podniosłym uroczystościom, bo rajd rozpoczęliśmy właśnie pod pomnikiem. Ale chcemy jednocześnie pokazać, że warto także spotkać się na sportowo - biegając, grając w piłkę czy, tak jak my tutaj, jadąc rodzinnie na rowerze - mówi Zbigniew Gruszczyński, dyrektor ZOKiR. Dodaje, że pomysł chwycił, bo frekwencja na rajdzie rośnie z roku na rok.

- Byliśmy przygotowani na 50 osób. Zgłosiło się 66. Dlatego musieliśmy się dobrze postarać, żeby dla wszystkich wystarczyło upominków - śmieje się dyrektor Gruszczyński. - Ta frekwencja bardzo cieszy, bo z uwagi na tegoroczną aurę niektóre organizowane przez nas koncerty nie miały takiej frekwencji - dodaje.

Trasa tegorocznego Rodzinnego Rajdu Rodzinnego wiodła m.in. przez Wojcieszyn, Nową Wieś Grodziską w pobliżu zamku na Grodźcu, Czaple, Pielgrzymkę i Jerzmanice-Zdrój. W Czaplach rajd zatrzymał się na Rancho Grapa dla nabrania sił przy sutym poczęstunku. Majowi kolarze uczestniczyli tam także w quizie historycznym.

Pytania dotyczyły m.in. roku ogłoszenia Konstytucji 3 Maja, historycznej - innej niż współczesna - nazwy roweru czy wymienienia jednego z twórców Ustawy Rządowej z 1791 r. Z testem wiedzy nie miał problemu Tomasz Wojdyno ze Złotoryi, jeden z uczestników rajdu.

- Majowa konstytucja miała uchronić nasz kraj przed ostatecznym rozbiorem. Niestety, nie udało się i rok później Polska zniknęła z mapy Europy. Jednak pozostało wspomnienie o wiekopomnym dokumencie, zapowiadającym reformy i nowoczesne państwo, wyprzedzającym tamte czasy - mówi pan Tomasz.

O tym, dlaczego Konstytucja 3 Maja jest tak ważna w historii naszego kraju, wie dobrze rodzina Tarnowskich. Jednak nie historyczna wiedza wyróżniała ich w gronie trzeciomajowych kolarzy. Pani Elwira, żona pana Marcina oraz mama Olimpii i Dawida, wykonała własnoręcznie 4 imponujące kotyliony. Każdy był w barwach polskiej flagi, a wewnątrz miał białego orła w koronie.

- Wykonanie wszystkich zajęło mi cały dzień. Co roku rozdawane są takie w różnych miejscach. W tym chciałam kupić je dla nas, ale nigdzie nie było, a jak były, to drogie. Więc zrobiłam je sama - śmieje się pani Elwira.

Tarnowscy biorą udział w rajdach rowerowych z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja od samego początku, czyli po raz trzeci. Wszyscy uważają, że to najlepsza forma pielęgnowania tradycji.

- My w ogóle nie wyobrażamy sobie spędzania wolnego czasu bez roweru. Jeździmy całą rodziną, kiedy tylko się da. Tego rajdu też nie mogliśmy pominąć - mówi Olimpia.

Kotylionów, biało-czerwonych chorągiewek i wstążek nie zabrakło także na rowerach i ubraniach innych uczestników rajdu. Atmosferę święta narodowego dało się wyczuć na odległość.

Każdy z uczestników otrzymał także niezwykłą legitymację rowerzysty. Jak wyjaśnia dyrektor ZOKiR, uczestnicy złotoryjskiego rajdu będą mogli wpisywać w niej przejechane kilometry we wszystkich innych rodzinnych rajdach rowerowych w Polsce.

- Tam jest taka trójstopniowa gradacja, dająca jej właścicielowi tytuł mistrza po przejechaniu 100 km, supermistrza po 500 km i championa po 2500 km. To zachęta do tego, żeby nadal brać udział w takich imprezach. Niekoniecznie z nami, niekoniecznie u nas - wyjaśnia Z. Gruszczyński.

Rodzinny Rajd Rowerowy z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja był częścią trzydniowej Majówki Złotoryjskiej. W jej ramach od 1 do 3 maja odbywały się koncerty, spektakle teatralne i uroczystości o charakterze patriotycznym.