Wielbłądy na Moście Staromiejskim

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 06.01.2017 20:25

Tysiące osób z polskiej i niemieckiej części Europamiasta Zgorzelec-Goerlitz pomaszerowało przez most na Nysie Łużyckiej. Orszak Trzech Króli uatrakcyjniły zwierzęta z goerlitzkiego ZOO.

Wielbłądy na Moście Staromiejskim Orszakowy pochód przeszedł ulicami niemieckiego Goerlitz i polskiego Zgorzelca. Roman Tomczak /Foto Gość

Pochód uformował się na Górnym Rynku w Goerlitz, gdzie ze sceny odczytywane były fragmenty biblijne, opowiadające o Mędrcach ze Wschodu, którzy idąc za gwiazdą dotarli do nowonarodzonego Mesjasza, aby złożyć Mu hołd i dary.

Sygnał do oficjalnego rozpoczęcia pochodu dał bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Goerlitz. Orszak wyruszył następnie w dół, ulicami niemieckiego miasta, kierując się do Mostu Staromiejskiego, łączącego Goerlitz ze Zgorzelcem.

Trzej Królowie oraz towarzyszące im orszaki ubrane, podążali za zwierzętami z goerlitzkiego ZOO. Najwięcej zainteresowania budziły dwa wielbłądy. Ted zwierzęta od kilku lat są najbardziej charakterystycznym i stałym elementem orszaków w polsko-niemieckim mieście.

Pochód zakończył się przed Miejskim Domem Kultury w Zgorzelcu. Od początku organizatorami marszu w święto Objawienia Pańskiego są tu parafie św. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu i św. Wacława w Goerlitz.