O średniowieczu wiedzą wszystko

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 07.11.2016 11:00

W Bolesławcu odbyło się rozstrzygnięcie konkursów plastycznego i historycznego, zorganizowanych z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

O średniowieczu wiedzą wszystko Nagrodzeni uczniowie wykazali się ponadprzeciętną wiedzą o wiekach średnich. Ich prace plastyczne oraz prezentacje multimedialne były na bardzo wysokim poziomie - zgodnie orzekło jury Starostwo Powiatowe w Bolesławcu

W Teatrze Starym im. Stanisława Wyspiańskiego - Młodzieżowym Domu Kultury, spotkali się laureaci i uczestnicy rywalizacji, w której tematem była „Sztuka wieków średnich”. Do konkursu wpłynęło 67 prac młodych artystów w różnym wieku, reprezentantów szkół podstawowych, gimnazjów i średnich.

Ostatecznie jury zdecydowało, że zwycięzcami będą Michał Jakubowicz z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu (16-20 lat), Karolina Mech z Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu (13-15 lat), Szymon Sobczak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bolesławcu (11-13 lat) oraz Miłosz Wojtowicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bolesławcu (7-10 lat).

Konkurs ogłosiło Starostwo Powiatowe w związku z planowanymi na 4 października obchodami jubileuszu chrztu Polski. Uczestnicy mieli do wyboru trzy tematy: plastyczna wizja faktu historycznego jakim był Chrzest Polski, polska i europejska sztuka wczesnego średniowiecza oraz inicjał, czyli plastyczna zabawa z kaligrafią i miniaturą.

Tego samego dnia na deskach tego samego teatru rozdano nagrody uczestnikom konkursu „Chrzest Polski - fakty i legendy”. Konkurs miał charakter multimedialny. Brały w nim udział drużyny, reprezentujące poszczególne szkoły.

Ostatecznie jury przyznało dwie pierwsze nagrody. Przypadły one w udziale Agacie Kubicy i Kacprowi Warężakowi, uczniom Zespołu Szkół Elektronicznych, oraz Przemysławowi Kani i Cezaremu Lewkowiczowi z II LO.

Organizatorem tego konkursu było Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr. Gali rozdania nagród towarzyszył występ raperski ks. Jakuba Bartczaka oraz spektakl „Pieśń o średniowiecznych żakach”, w wykonaniu pracowni teatralnej Re/Aktor z Młodzieżowego Domu Kultury, w reżyserii Anety Ćwieluch.