Na rok przed ogłoszeniem

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 10.09.2016 23:41

Św. Maria Magdalena będzie ogłoszona patronką Lubania we wrześniu przyszłego roku. To oczekiwanie lubańskie magdalenki rozpoczęły festynem ewangelizacyjnym.

Na rok przed ogłoszeniem Celem festynu ewangelizacyjnego było m. in. duchowe przygotowanie do ogłoszenia świętej patronki miasta Roman Tomczak /Foto Gość

"Lubań zatopiony w Miłosierdziu Bożym". Pod takim tytułem przez dwa dni 9 i 10 września w mieście odbywały się wydarzenia związane zarówno z trwającym Rokiem Miłosierdzia jak i oczekiwaniem na oficjalne ogłoszenie św. Marii Magdaleny patronką Lubania.

Festyn zorganizowało Ognisko Wychowawcze dla Dziewcząt, prowadzone przez lubańskie magdalenki. Jak tłumaczyły siostry, chciały w ten sposób wyjść z ewangelizacją do ludzi, aby być jeszcze bliżej nich.

- Chciałyśmy z ludźmi modlić się za miasto w samym jego sercu, na rynku - tłumaczy siostra Gabriela. - Ma to na celu duchowe przygotowanie się na ogłoszenie naszej patronki, św. Marii Magdaleny, patronką Lubania - dodaje.

W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy czeka nas wiele wydarzeń związanych z tym świętem. Swoje comiesięczne konferencje w Lubaniu będzie głosił biskup Zbigniew Kiernikowski. Planowane jest także sympozjum naukowe dotyczące postaci św. Marii Magdaleny.

Jeszcze zanim Lubań przestanie być miastem bez opieki z nieba, w czerwcu sąsiedni Nowogrodziec będzie świętował jubileusz 800-lecia sprowadzenia do miasta magdalenek. To właśnie z Nowogrodźca przywędrowały one do Lubania, gdzie posługują nieprzerwanie od prawie 700 lat.

Dwudniowy festy miał także charakter profilaktyczny, promujący zdrowy i trzeźwy styl zabawy w duchowości chrześcijańskiej. Jego organizatorami były Zgromadzenie św. Marii Magdaleny od Pokuty oraz Ognisko Wychowawcze dla Dziewcząt w Lubaniu.

W programie znalazły się m. in. występy na plenerowej scenie, gry i zabawy, loteria fantowa oraz koncert ewangelizujący. Na rynku będą również stanowiska gastronomiczne oraz punkt informacyjno-konsultacyjny, gdzie mieszkańcy mogli porozmawiać o tym, jak uzyskać pomoc w sytuacjach zagrożenia uzależnieniem.