Policja: Dni w Diecezjach były bezpieczne

Roman Tomczak Roman Tomczak

publikacja 26.07.2016 15:06

Na Dolnym Śląsku nie było żadnych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwo uczestników ŚDM. Tak wynika z raportu policji, która była obecna w każdym miejscu, gdzie przebywała młodzież Światowych Dni Młodzieży.

Policja: Dni w Diecezjach były bezpieczne Na Dolnym Śląsku przebywało ponad 17 tys. pielgrzymów z całego świata Roman Tomczak /Foto Gość

A w województwie było ich sporo, bo ok. 17 tys. Nasz region wybrali pielgrzymi m. in. z USA, Mauritiusa czy Korei Pd. Brali udział w wielu przedsięwzięciach i imprezach organizowanych podczas Dni w Diecezjach.

Jak informuje asp. szt. Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji, wszystkie przebiegły bezpiecznie.

- We wszystkich newralgicznych miejscach związanych z pobytem pielgrzymów ŚDM obecni byli dolnośląscy policjanci.

W ciągu wszystkich tych dni nie odnotowano na terenie województwa żadnych zdarzeń mogących nieść jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ŚDM - mówi. Do policji należało m. in.patrolowanie dróg, dworców, skwerów, parków oraz innych miejsc gromadzenia się pielgrzymów, a także terenów organizowanych imprez.

Policja: Dni w Diecezjach były bezpieczne   Na Dolnym Śląski nie doszło do żadnego wypadku zagrażającego pielgrzymom - wynika z raportu policji. Roman Tomczak /Foto Gość Funkcjonariusze udzielali pielgrzymom informacji i pomocy w dotarciu do miejsc zakwaterowania czy też organizacji przedsięwzięć towarzyszących Światowym Dniom Młodzieży. W działaniach zabezpieczających brali udział zarówno policjanci w mundurach jak i w cywilu i nie skończyły się wraz z wyjazdem pielgrzymów.

- Drogi przejazdu autokarów do Krakowa były patrolowane z ziemi i z powietrza. Funkcjonariusze obserwując drogi z policyjnego śmigłowca, przekazywali informacje o sytuacji
policjantom pełniącym służbę na drogach - mówi asp. Petrykowski.

Cały czas działało także Policyjne Centrum  Dowodzenia Podoperacją „Wrocław", gdzie koordynowano wszystkie działania. Wcześniej policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przeszkolili też ponad 500 wolontariuszy m. in. pod kątem umiejętności rozpoznawania zagrożeń i dalszego w tym zakresie postępowania.