Wracają kontrole na granicach

Roman Tomczak

publikacja 28.06.2016 14:39

godnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, kontrole dotyczą wszystkich przejść w Polsce, w tym kilkudziesięciu w naszej diecezji.

Wracają kontrole na granicach Puste jeszcze budynki kontroli granicznej zapełnią się pogranicznikami już w najbliższy poniedziałek. Na zdj. przejście graniczne Porajów-Zittau Roman Tomczak /Foto Gość

Rzecznik resortu poinformował, że czasowo wprowadzone kontrole reguluje Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 1 czerwca 2016 r.

Dotyczy ono tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną, w okresie od dnia 4 lipca 2016 r. do dnia 2 sierpnia 2016 r.

Zgodnie z zapisem rozporządzenia "przywraca się tymczasowo kontrolę graniczną osób przekraczających granicę państwową z Republiką Czeską, Republiką Federalną Niemiec, Republiką Litewską, Republiką Słowacką, w portach morskich i lotniczych stanowiących granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen". Jak wiadomo, związane jest to z mającymi wkrótce odbyć się w naszym kraju szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży.

Na terenie diecezji legnickiej kontrole zostaną przywrócone m. in. na następujących przejściach granicznych: Lubawka-Kralovec, Przełęcz Okraj, Jakuszyce, Czerniawa-Zdrój, Miłoszów, Zawidów, Bogatynia, Kopaczów, Porajów, Jaworzynka-Trójstyk, Chełmsko Śląskie, Okrzeszyn, Równie pod Śnieżką, Przesieka, Jagniątków, Szrenica, Polana Jakuszycka-Harrachov, Orle-Jizerka, Wigancice Żytawskie, Porajów-Zittau, Sieniawka, Krzewina, Radomierzyce, Zgorzelec, Jędrzychowice, Pieńsk i Węgliniec.