Grody ruszyły

Jędrzej Rams

publikacja 05.05.2016 21:55

Tomasz Kiendyś z CCC Polkowice zwycięzcą pierwszego etapu 51. edycji Szlakiem Grodów Piastowskich.

Grody ruszyły Kryterium uliczne to bardzo widowiskowy etap "Grodów" Jędrzej Rams /Foto Gość

W czwartek wieczorem rozpoczął się pierwszy etap 51. edycji wyścigu "Szlakiem Grodów Piastowskich". Tradycyjnie było to ściganie się dookoła legnickiego zamku, największego i najbardziej okazałego z piastowskich grodów. Zawodnicy okrążali go aż 15 razy. Łącznie kryterium wyniosło 32 kilometry.

Najszybciej je pokonał Tomasz Kiendyś z CCC Polkowice. Tuż za nim uplasował się jego kolega z teamu - Bartłomiej Matysiak. Trzeci na mecie zameldował się Sylwester Janiszewski (Wibatech Fyij). Zwycięzca potrzebował zaledwie 37 minut i 52 sekund, by pokonać trasę. Dało to średnią prędkość 50,7 km/h.

Kryterium uliczne nie jest brane pod uwagę w klasyfikacji generalnej. Dlatego liderem klasyfikacji generalnej, a więc i na I etapie jadącym w pomarańczowej koszulce, został Alois Kankvsky (Whirpool-Author).

Przed kolarzami teraz jeszcze trzy etapy: Chojnów-Złotoryja (185,6 km), Głogów-Polkowice (117 km) oraz Wałbrzych-Dzierżoniów (162 km).

Wyścig rozgrywany jest od 1966 r. na terenie Dolnego Śląska. Należy do organizowanego przez Międzynarodową Unię Kolarską cyklu UCI Europe Tour i ma kategorię 2.2.