Różnorodność to bogactwo

Roman Tomczak

publikacja 05.05.2016 13:08

Apelem i debatą przypomnieli o Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną uczniowie i kadra szkoły w Jędrzychowie.

Różnorodność to bogactwo Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to wielkie święto w jędrzychowskiej podstawówce Paweł Paździor

„Wszyscy równi, każdy inny”. Pod takim hasłem przebiegały dzisiejsze wydarzenia w Szkole Podstawowej Integracyjnej im. Twórców Polskiej Miedzi w Jędrzychowie.

Rozpoczął je widowiskowy apel, przygotowany przez uczniów i nauczycieli tej placówki. Filmy edukacyjne, piosenki oraz inscenizacje teatralne miały podkreślić wagę tego dnia i przypomnieć o codziennych problemach, z jakimi stykają się niepełnosprawni.

- Celem naszego spotkania było m.in. uświadomienie różnorodności i pokazanie wszystkim możliwości osób niepełnosprawnych intelektualnie - wyjaśnia Renata Lasota, dyrektor w Szkole Podstawowej Integracyjnej w Jędrzychowie. - Chcieliśmy także zwrócić uwagę na wciąż istniejące bariery w obszarze edukacji, szkolenia zawodowego, architektury czy dostępu do kultury, które utrudniają funkcjonowanie niepełnosprawnym. Chcieliśmy także w ten sposób zamanifestować nasze dążenie do tolerancji i równouprawnienia - dodaje.

W drugiej części spotkania odbyła się debata pomiędzy uczniami polkowickich szkół podstawowych i osobami, które mają na co dzień realny wpływ na liczbę i jakość przedsięwzięć skierowanych do osób niepełnosprawnych. O plany działań w tym zakresie młodzi polkowiczanie pytali m.in. Wiesława Wabika, burmistrza Polkowic.

Różnorodność to bogactwo   Szkoła w Jędrzychowie to jedyna w gminie podstawówka, w której razem uczą się dzieci zdrowe i niepełnosprawne Paweł Paździor - Obszarów, w których nasza gmina odpowiada na potrzeby niepełnosprawnych, jest wiele - zaznaczył. - To nie tylko architektura przystosowana do ich potrzeb, ale także działania w zakresie szkolnictwa integracyjnego, dostępu do kultury czy rynku pracy. W dalszym ciągu będziemy także usuwać bariery architektoniczne, bo to one w dużym stopniu blokują udział niepełnosprawnych w życiu publicznym i zawodowym - mówił podczas spotkania W. Wabik.

Obok burmistrza Polkowic w spotkaniu wzięli udział Renata Dembek, zastępca burmistrza ds. społecznych, Anna Mikołajun z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Jolanta Mielczarek, pełnomocnik burmistrza ds. osób niepełnosprawnych. Obecni byli także ks. dr Jarosław Święcicki z parafii pw. św. Michała Archanioła, przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej i absolwenci jędrzychowskiej podstawówki wraz z rodzicami.

- Taką debatę zorganizowaliśmy po raz pierwszy. Zawsze mieliśmy w tym dniu wiele zabawy, tym razem postawiliśmy na debatę. Dzięki niej uczniowie z pierwszej ręki mogli dowiedzieć się, co robi się dla osób niepełnosprawnych w naszej gminie. Oni na co dzień stykają się z niepełnosprawnością, więc jest to dla nich bardzo ważne - mówi Renata Lasota.

Szkoła Podstawowa Integracyjna w Jędrzychowie działa od 1995 roku. Jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w województwie. Uczęszcza do niej obecnie 136 uczniów, w tym 19 z orzeczoną niepełnosprawnością intelektualną, dotyczącą słuchu, wzroku lub sprzężoną.