Drzazgi naszej szansy

Jędrzej Rams

publikacja 02.04.2016 21:52

W diecezji legnickiej mamy od dzisiaj szóstą relikwię Krzyża Świętego.

Drzazgi naszej szansy Legnickie relikwie Krzyża Świętego Jędrzej Rams /Foto Gość

Ziściło się wielkie marzenie wiernych parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy.

2 kwietnia 2016 roku uroczyście wprowadzono do ich budującej się świątyni parafialnej relikwie Krzyża Świętego.

W uroczystości uczestniczył bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. Wydarzenie zbiegło się z wizytą hierarchy i udzieleniem sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży.

- Relikwie, moje marzenie, które było wspierane modlitwą i nie ukrywam, wydeptane i wyproszone, a ten szczególny dar stał się faktem, poprzez jednego kapłana, który uległ presji i moim namowom. Tak, potwierdzam, to część innych relikwii, które są w innej parafii i przy mnie były wyciągane z XVI-wiecznego relikwiarza - zdradza szczegóły ks. Roman Raczak, proboszcz legnickiej parafii.

Kapłan podkreśla, że w końcu wezwanie jego parafii jest Podwyższenie Krzyża Świętego.

- Całe nasze życie powinno być jednym wielkim umiłowaniem krzyża. Dlatego już przygotowaliśmy m.in. wspaniały feretron, by relikwie nie leżały gdzieś bezczynnie, lecz towarzyszyły nam podczas uroczystości i procesji. Żeby jeszcze bardziej stawały się naszym mottem, żeby jeszcze bardziej ukochać krzyż Chrystusa i by móc jeszcze bardziej uwielbiać Boga, który przez ten krzyż dał nam szansę - mówi proboszcz.

To jest już szóste miejsce w naszej diecezji, w którym fragmenty Krzyża Chrystusa będą odbierały cześć. Poza nią możemy je uczcić w parafii pw. Trójcy Świętej w Lubaniu, bazylikach mniejszych pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu oraz pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu, par. Wniebowzięcia NMP w Wojcieszowie oraz sanktuarium pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze.