Msza Krzyżma świętego

Jędrzej Rams

publikacja 24.03.2016 16:04

- Nie da się służyć jednaniu ludzi z Bogiem w białych rękawiczkach - mówił biskup w katedrze.

Msza Krzyżma świętego Konsekracja krzyżma Jędrzej Rams /Foto Gość

Blisko 150 kapłanów z całej diecezji legnickiej wzięło udział przed południem w wielkoczwartkowej tzw. Mszy Świętej krzyżma. Liturgii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Towarzyszyli mu m.in. bp Marek Mendyk oraz bp Stefan Cichy.

Podczas Eucharystii zgromadzeni kapłani odnowili swoje przyrzeczenia składane biskupowi podczas uroczystości święceń prezbiteratu.

Biskup Zbigniew Kiernikowski podczas homilii, mówił że ilekroć kapłani celebrują Słowo i spełniają znaki liturgiczne, można mówić, że spełniają się słowa o kapłaństwie, służbie jednania. Bo to jest jego główny cel. A nie da się tego uczynić jedynie sprawując sakramenty w kościele bądź na odległość, w białych rękawiczkach, czyniąc tylko formalności. Bo wówczas zdradziłoby się Jezusa.

Po homilii, podczas modlitwy eucharystycznej, biskup ordynariusz pobłogosławił oleje chorych, zaś na zakończenie, tuż przed końcowym błogosławieństwem, konsekrował olej krzyżma. To od tego obrzędu  wielkoczwartkowa przedpołudniowa Msza Święta nosi miano "krzyżma". Ten olej jest konsekrowany raz w roku a używany jest później podczas udzielania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania i kapłaństwa a także podczas sakry biskupiej oraz poświęcenia kościołów i ołtarzy.

Tradycyjnie przed liturgią odczytywane są nazwiska kapłanów, którzy tego roku obchodzą okrągłe tj dziesiętne bądź połówkowe tj. 15 czy 25, rocznice święceń prezbiteratu. I tak w tym roku najpiękniejszy jubileusz, bo 50., będzie udziałem księży Jana Lombarskiego z par. pw. Trójcy Świętej w Lubaniu, Wernera Machy z par. pw. św. Michała Archanioła w Giebułtowie, Jerzego Marczaka oraz Stefana Świdronia.