Prądownica pozioma czy pionowa?

Roman Tomczak

publikacja 01.03.2016 14:21

Setki uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych bierze właśnie udział w gminnych etapach konkursu wiedzy pożarniczej.

Prądownica pozioma czy pionowa? Konkurs odbywa się pod auspicjami ochotniczych i państwowej straży pożarnej Roman Tomczak /Foto Gość

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” już po raz 39. wystartował w szkołach i gminach całej Polski. Po etapach szkolnych przyszedł czas na rozgrywki na poziomie gmin. W Polkowicach przystąpili do niego uczniowie czterech podstawówek, dwóch gimnazjów i trzech szkół ponadgimnazjalnych, w sumie - 27 osób.

Jak wyjaśnia st. kpt. Piotr Woźniakiewicz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Polkowicach, każda grupa wiekowa otrzymała do rozwiązania odrębny zestaw pytań. - Pytania co roku są inne, choć mieszczą się w podobnych kategoriach. Są to m.in. prewencja przeciwpożarowa, sprzęt techniczny będący na wyposażeniu współczesnych jednostek gaśniczych, pomoc przedmedyczna oraz ratownictwo chemiczne - wylicza.

Pytania układane są w komendzie powiatowej PSP przy współudziale Ochotniczej Straży Pożarnej.

Eliminacje gminne wyłoniły po dwóch zwycięzców w każdej z kategorii wiekowych. Do zdobycia było maksymalnie 30 punktów za udzielenie wszystkich poprawnych odpowiedzi w teście. 28 punktów zdobyła Julia Kowalik, zwyciężczyni w kategorii gimnazjów. - W jednym pytaniu pomyliłam prądownicę pionową z poziomą. Drugiej złej odpowiedzi nie potrafię wskazać. Ogólnie jestem zadowolona ze swojego wyniku - powiedziała po odebraniu nagrody.

Julia startowała w turnieju pożarowym po raz drugi. W ub. roku także wygrała etap gminny, startując w kategorii szkół podstawowych. Podobne turnieje zaplanowano także m.in. w Legnicy, Jeleniej Górze, Lubaniu, Zgorzelcu i Bolesławcu. Finały turnieju na poziomie powiatowym zostaną rozegrane w drugiej połowie marca.