Wilczy Trop sprzed bazyliki

Jędrzej Rams

publikacja 28.02.2016 19:54

Jeleniogórzanie biegiem upamiętnili żołnierzy wyklętych.

Wilczy Trop sprzed bazyliki To pierwszy taki bieg w historii Jeleniej Góry Jędrzej Rams /Foto Gość

Jeleniogórskie Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u św. Erazma i Pankracego oraz Uczniowski​ Klub Sportowy "Pankracy" działający przy Publicznym Katolickim Gimnazjum u św. Pankracego zorganizowały pierwsze w historii tego miasta sportowe upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielne popołudnie 28 lutego również u nich odbył się ogólnopolski Bieg Tropem Wilczym.

Jest to bieg na dystansie 1963 metrów, co upamiętnia datę złapania ostatniego z żołnierzy wyklętych. Na starcie, który przygotowano przy bazylice mniejsze pw. św. Erazma i Pankracego, stanęło 350 uczestników.

Chociaż regulamin biegu przewiduje możliwość pokonania tego dystansu w 40 minut, pierwszy uczestnik na mecie zameldował się już po kilku minutach.

- W sumie to wolę biegać na 10 km albo w półmaratonach. Taki krótki bieg jest jedynie formą sprawdzenia się. Wystartowałem, bo ważna jest też idea tego biegu, uczczenie żołnierzy wyklętych - mówi Michał Domowicz z Bolesławca.

Oprócz samego biegu zebrani mogli wesprzeć finansowo zbiórkę pieniędzy na rzecz budowy pomnika ku czci polskich ofiar Wielkiego Głodu, a także zbiórkę podpisów pod petycją do Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, o odebranie orderów Virtuti Militari żołnierzom reżimu komunistycznego, odznaczonym za udział w akcji przeciwko polskiemu podziemiu antykomunistycznemu, w wyniku której śmierć poniósł Marian Bernaciak, ps. „Orlik”. Każdy uczestnik otrzymał pakiet startowy, w którym znajdowały się m.in. koszulka z wizerunkiem Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", a także pamiątkowy medal i audiobook.

- Sukces. Tak mogę podsumować dzisiejszy Bieg Tropem Wilczym w Jeleniej Górze. Jego miarą jest oczywiście samo uczestnictwo w biegu. Po tylu latach opluwania bohaterów zwanych żołnierzami wyklętymi jest czas nadrabiania zaległości w przypominaniu o ich bohaterstwie w sposób, który odpowiada oczywiście naszym czasom - mówi Mariusz Gierus, prezes Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego.

W środę 1 marca w bazylice mniejszej po Mszy świętej wieczornej odbędzie się patriotyczna wieczornica ku czci żołnierzy wyklętych.