Co nas ciągnie na camino?

Roman Tomczak

publikacja 26.02.2016 12:10

Ponad 4 tys. pielgrzymów z Polski wędrowało w ub. roku Drogą św. Jakuba do Santiago de Compostela - wynika z analizy trójki polskich badaczy. Wszystkich pielgrzymów było w tamtym roku ok. 250 tys.

Co nas ciągnie na camino? Od 2004 roku do Santiago de Compostela dotarło ponad 20 tys. osób z Polski Roman Tomczak /Foto Gość

Badania na stronie camino.badanie.net przeprowadzili od 24 lutego do 6 marca Piotr Drzewiecki, Łukasz Śledziecki i Paweł Chmielowski.

Autorzy opracowania zadali sobie pytanie, kim jest współczesny polski pielgrzym przemierzający Camino de Santiago? Poddali także analizie m.in. powody, dla których Polacy wybierają się w tę podróż. Okazało się, że względy religijne to tylko jedna z motywacji. - Zdecydowana większość ma nadzieję, że podróż w mniejszym lub większym stopniu zmieni ich lub ich życie. Pielgrzymka ta pozostawia jednak w każdym niezapomniane przeżycie czegoś wielkiego - mówią autorzy badania.

Przyznają jednocześnie, że zagadnienia związane z motywacją, tym, kim są pątnicy, jakie mają oczekiwania wobec szlaku, infrastruktury, kościoła - nadal w większości przypadków pozostają nieznane.

Camino de Santiago to europejska sieć dróg pielgrzymkowych prowadzących do grobu świętego Jakuba Apostoła w hiszpańskim Santiago de Compostela. Jest jednym z trzech najważniejszych szlaków pielgrzymkowych chrześcijan, obok dróg wiodących do Rzymu i Jerozolimy.