Naturalne czy stanowione?

Roman Tomczak

publikacja 05.02.2016 13:06

W legnickim klasztorze franciszkanów o. Józef Szańca mówił o zamieszaniu wokół prawdy, wolności i sumienia. Odbyło się tam kolejne, 284. spotkanie członków i sympatyków Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90.

Naturalne czy stanowione? O. Józef szańca mówił głównie o wyższości prawa naturalnego nad prawem stanowionym. Duchowny jest etykiem, dyrektorem katolickiego liceum i gimnazjum oraz wykładowcą w legnickim WSD Roman Tomczak /Foto Gość

Czy człowiek o tylko "bios", jak chcą jedni, czy "etos", jak chcą drudzy? Czy pochodzące od Boga prawo naturalne ma szansę obronić się przed napierającym zewsząd prawem stanowionym?

Na te i inne pytania próbował znaleźć odpowiedź o. Józef Szańca, gość ostatniego spotkania DLP '90. Tematem wykładu franciszkanina były skutki zamętu w relacjach między prawdą, wolnością i sumieniem.

- Nurt laicki nie znajduje odpowiedzi na podstawowe pytanie, kim jest człowiek. Dlatego jego przedstawiciele wybierają autocelebrację i nihilizm, a to wprowadza zamęt w rozumieniu praw człowieka - mówił w Legnicy o. Szańca.

Zdaniem zakonnika, odrzucenie prawa naturalnego w ustanawianiu wyroków sądowych prowadzi do sytuacji, w której ten, kto ma władzę, ma wpływ na wyroki. Powiększa się także obszar wolności jako przyzwolenia na dowolne interpretowanie lub świadome odrzucanie prawa naturalnego. 

- Zapytałem kiedyś holenderskiego aktywistę laickiego, czy uważa, że wolność jest najwyższą wartością? "Ależ tak - odparł - przecież to naturalne!" - opowiadał gość spotkania. - "Prawda was was wyzwoli". Ten krótki cytat z Ewangelii św. Jana zawiera się właściwie wszystko, co chciałbym dziś powiedzieć - podsumował o. Szańca, dodając przy tym, że z wolności nie zawsze wyrasta prawda.

W spotkaniu uczestniczyli także nauczyciele Liceum i Gimnazjum Franciszkańskiego, którego o. Szańca jest dyrektorem. Wykładowi przysłuchiwał się także ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego legnickiej kurii.

Poinformował, że na 20 lutego w Legnicy odbędzie się spotkanie przedstawicieli Kościołów katolickiego, ewangelickiego, greckokatolickiego i prawosławnego. Jego tematem będzie odkrywanie na nowo dnia Pańskiego - niedzieli. - Spotkanie odbędzie się w rocznicę podpisania wspólnego, ekumenicznego apelu w obronie świętości niedzieli - przypomniał ks. dr Wolański.

284. spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 rozpoczęła Msza św., której przewodniczył o. Józef szańca. On też wygłosił do obecnych krótką homilię.