Rekordowi Trzej Królowie

Roman Tomczak

publikacja 01.02.2016 14:43

W dwóch sąsiednich diecezjach czeskich, Hradec Králové i Litoměřice, 6 grudnia zebrano prawie 17 mln koron. Pieniądze zostaną podzielone pomiędzy potrzebujących w kraju i za granicą. Część kwoty zasili fundusz renowacji zabytków kościelnych.

Rekordowi Trzej Królowie U naszych południowych sąsiadów nie ma pochodów Trzech Króli. 6 grudnia na ulice czeskich miast wychodzą trójki wolontariuszy w koronach, zbierając datki dla najbardziej potrzebujących BIHK

Tego jeszcze nie było. Rekordowa liczba wolontariuszy w połączeniu z wielką hojnością wiernych sprawiły, że w tym roku do potrzebujących z terenu obu czeskich diecezji trafi więcej potrzebnych pieniędzy.

Jak informuje Lukáš Peška, rzecznik prasowy kurii hradeckralovskiej, podczas ubiegłorocznej zbiórki ("Tříkrálová sbírka") do puszek wolontariuszy wpadło 14,6 mln koron (prawie milion zł). To o 1,1 mln koron więcej niż w roku 2014.

- Sukces tegorocznej zbiórki ma swoje źródło także w tym, że przyłączyły się do niej kolejne samorządy, a na ulice wyszło ok. tysiąca kolędników więcej - mówi L. Peška.

Na terenie całej diecezji Hradec Králové w zbiórce uczestniczyło ok. 10 tys. wolontariuszy. Zbiórka na Trzech Króli przebiegała także na terenie diecezji litomierzyckiej. Tam zebrano w sumie 2,2 mln koron. To także rekord w 16-letniej historii "Tříkrálovej sbírki" w Czechach.

- Bardzo nas cieszy, że udało się tyle zebrać. Jednak zdajemy sobie sprawę, że możliwości są jeszcze większe - mówi Veronika Vedejová, koordynatorka zbiórki na terenie diecezji litomierzyckiej.

- Udało nam się dotrzeć z kolędnikami do nowych gmin, jednak nadal wiele jest takich, gdzie nie trafili nasi wolontariusze - przyznaje. Pieniądze zebrane w diecezji Hradec Králové trafią m.in. do Domu Dziecka w Kutnej Horze, hospicjum w Pardubicach oraz Domu Seniora w Kostelcu nad Orlici.

Z kolei Caritas diecezji Litoměřice zamierza część zebranej kwoty przeznaczyć dla Jarouška i Noemi, dzieci z porażeniem mózgowym, oraz na Domu Seniora w Litoměřicach. Część pieniędzy zebranych w dniu Objawienia Pańskiego w całych Czechach trafi także za granicę, m.in. do Indii.

Według oficjalnych danych, w całych Czechach w dniu Trzech Króli zebrano w sumie 95,9 mln koron (ok. 6,4 mln zł), to jest o 6,5 mln koron więcej niż poprzednio.