Serce na pocztówce

Roman Tomczak

publikacja 25.01.2016 21:46

Zakochani mogą tu sobie zrobić zdjęcie w scenografii sprzed stu lat albo na historycznym biurku napisać miłosną pocztówkę, identyczną jak ta, którą wysyłali do siebie ich pradziadkowie.

Serce na pocztówce Pocztówki miłosne sprzed stu lat nadal zachwycają siłą uczucia. W Muzeum Ceramiki będzie będzie można sprawdzić, ile go w nas pozostało... Archiwum prof. Pawła Banasia

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przygotowało niezwykłą wystawę walentynkową. Znalazło się na niej niemal trzysta pocztówek z przełomu XIX i XX wieku, wszystkie z motywami miłosnymi. Jak objaśnia Agata Bojanowska, kurator wystawy, widokówki ułożone na poszczególnych planszach łączą wspólne motywy i symbole miłosne.

- Na kartach, poza główną sceną, na której najczęściej przedstawiono parę kochanków, występują nie tylko oczywiste motywy serca i amorka z łukiem i strzałą, ale także cała gama innych symboli. Może to być np. ławeczka w parku, płotek, Pierrot, podkowa, księżyc czy motyw dziecka - wylicza. Właśnie na takiej ławeczce z epoki, ozdobionej tłem przedstawiającym stary park, mogą sobie zrobić zdjęcie współcześni zakochani.

- Mamy przygotowane dla nich także zabytkowe biurko, a na nim papier i kopie pocztówek z przełomu XIX i XX wieku. Każdy zakochany może napisać list do swojej drugiej połówki i wysłać go na miejscu - wyjaśnia Michał Karpiński z Muzeum Ceramiki.

Wszystkie prezentowane na wystawie pocztówki (te autentyczne) pochodzą ze zbiorów prof. Pawła Banasia (autora koncepcji ekspozycji), historyka sztuki, badacza i kolekcjonera. Cała ekspozycja podzielona jest na trzy części. Pierwsza to kartki z motywami miłosnymi, często tworzące krótkie serie. - To takie narracyjne opowieści o szczęściu i cierpieniu zakochanych - mówi A. Bojanowska. - Wszystkie pocztówki z tej grupy łączą jedna stylistyka i kształt. Na wielu z nich można znaleźć sentencje uzupełniające główną scenę.

Nie krótkie sentencję, ale całą powieść miłosną znaleźć można na drugiej części wystawy, „Pasjans z samych serc”. Zawiera ona kilkuletnią korespondencję miłosną pary zakochanych z Jablonca n. Nysą (Czechy) i pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

Trzecią część wystawy stanowią zespół reprintów dawnych kart pocztowych z różnych krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych.

Wernisaż odbędzie się we wtorek 26 stycznia o godz. 17. Będzie ją można oglądać do końca lutego.