Dwa dni z Messiaenem

Roman Tomczak

publikacja 11.01.2016 19:28

Spotkania muzyczno-historyczne na terenie byłego Stalagu VIIIA w Zgorzelcu należą do styczniowej tradycji tego miejsca.

Dwa dni z Messiaenem Były już wykłady historyków i muzyków, teraz czeka nas piątkowe wykonanie utworu Messiaena Roman Tomczak /Foto Gość

Tym razem program uroczystości podzielono na dwie części. W pierwszej, która odbyła się w miniona sobotę (09.01.), gośćmi Stowarzyszenia Meetingpoint Music Messiaen, organizatora spotkań, byli naukowcy z polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Christof Heyduck, urodzony przed wojną w Berlinie niemiecki artysta-plastyk, przyjechał do Zgorzelca z wykładem „Pamięć a sztuka”, traktującym m. in. o losach artystów podczas ostatniej wojny.

Scott Perkins, młody, utalentowany tenor i zarazem kompozytor ze Stanów Zjednoczonych, przygotował wykład „Olivier Messiaen a Ameryka”. Perkins, asystent na Uniwersytecie Artystycznym DePauw w Greencastle, przybliżył gościom okoliczności w jakich twórczość francuskiego kompozytora pojawiła się w repertuarze amerykańskich wykonawców. Zwrócił uwagę, że Olivier Messiaen nie jest za oceanem postacią nieznaną, a jego „Kwartet na koniec czasu” napisany podczas pobytu w niemieckim Stalagu VIIIA, to stały punkt wykonań wielu koncertów.

Gośćmi styczniowego spotkania muzyczno-historycznego byli także Thomas Warkus i Renata Kobylarz-Buła - historycy, którzy przygotowali wykłady na temat systemu niemieckich obozów jenieckich. Renata Kobylarz-Buła, wicedyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, opracowała swój referat w oparciu o historie obozu w Łambinowicach, jednak sporo miejsca poświęciła Stalagowi VIIIA.

- To był pierwszy obóz na Dolnym Śląsku. Niemcy, budując kolejne, czerpali doświadczenie właśnie stąd - wyjaśniała. Spotkanie na terenie byłego Stalagu VIIIA było także okazją do zademonstrowania instalacji wideo, inspirowanych tematyką wojny i pokoju.

Stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen poinformowało, że gotowa jest już także druga odsłona tego przedsięwzięcia, w postaci corocznego wykonania utworu O. Messiaena „Kwartetu na koniec czasu". Odbędzie się ona w najbliższy piątek (15.01.),  jak zwykle w miejscu, gdzie miała miejsce wojenna premiera tego dzieła.

W tym roku do odtworzenia atmosfery z 1940 r. zaproszono młode artystki z Francji, Włoch i Austrii. Jednak na rozpoczęcie wieczoru zaplanowano wykonanie „Clochesd'adieu, et unsourire... in memoriam Olivier Messiaen”, utworu napisanego przez Tristana Muraila tuż po śmierci Messiaena. Z utworem Muraila zmierzy się Justyna Chmielowiec, młoda pianistka ze Zgorzelca.