Stare i nowe zagłębie w orszaku

Roman Tomczak

publikacja 06.01.2016 22:15

Rekordowa liczba miast naszej diecezji włączyła się do świętowania Objawienia Pańskiego. W całej Polsce było ich 440.

Stare i nowe zagłębie w orszaku Gdzieś mędrcy jechali do Jezuska konno, gdzie indziej Maryja z Dzieciątkiem podróżowała dorożką. Tradycja mocno splotła się w miastach naszej diecezji z dobrze pojmowanym regionalizmem Roman Tomczak /Foto Gość

W większości miast święto Objawienia Pańskiego połączono z inauguracją Światowych Dni Młodzieży oraz obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski. Świadczyły o tym nie tylko puszki do których wrzucano datki mające pomóc w organizacji ŚDM, ale także flagi z logiem spotkania oraz rozdawane ulotki informacyjne.

Polkowice, serce Zagłębia Miedziowego, poszły pokłonić się narodzonemu Zbawicielowi równie skwapliwie, jak miasta Starego Zagłębia - Bolesławiec i Osiecznica, gdzie tradycje górnicze ciągle jeszcze są żywe.

Orszaki Trzech Króli cieszyły się niespotykanym zainteresowaniem mediów. Wydarzenia z ulic miast diecezji legnickiej oraz w całej Polsce śledziły portale internetowe, stacje radiowe oraz tytuły prasowe. Do organizacji Orszaków Trzech Króli przyłączyły się zakłady pracy, firmy prywatne, uczelnie i stowarzyszenia pozarządowe.

Wszystko wskazuje na to, że za rok do tego święta wiary, tradycji i patriotyzmu może przyłączyć się ponad pięćset miast w Polsce. Wiele z nich, jak Osiecznica czy Bolesławiec, wplatają w to święto elementy charakterystyczne dla swoich regionów. To kolejny dowód na to, jak bardzo zwykli ludzie utożsamiają swoje miejsce zamieszkania z wiarą i tradycją.