Było, nie minęło

Jędrzej Rams

publikacja 28.12.2015 20:23

To wydarzyło się w diecezji legnickiej w 2015 roku.

Zakończenie roku kalendarzowego jest dobrym pretekstem, by spojrzeć wstecz i raz jeszcze przypomnieć sobie, co wydarzyło się przez ostatnie 12 miesięcy w życiu diecezji legnickiej. Oto niektóre z wydarzeń, o których warto pamiętać:

Było, nie minęło   Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży Jędrzej Rams /Foto Gość Raban przed ŚDM

Trwają przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Trudno jest spisać w kilku zdaniach wszystkie inicjatywy, które odbyły się w ramach formacji wolontariuszy bądź też w ramach promocji ŚDM Kraków 2016. Mocnym początkiem był raban czyniony w autobusie komunikacji miejskiej w Legnicy. Wolontariusze wynajęli autobus i modlili się w nim nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Pomysł niezwykłego kursu narodził się podczas spotkania grupy przygotowującej Światowe Dni Młodzieży, których uczestnicy na kilka dni zawitają do miasta w przyszłym roku. Legnica jest bowiem jednym z sześciu campusów w diecezji, w których zatrzymają się przez kilka dni obcokrajowcy przybyli na ŚDM, zanim pojadą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Atmosfera do modlitwy może nie była idealna, bo wewnątrz pojazdu panował tłok i ścisk. Z zaproszenia do uczestniczenia w nietypowym nabożeństwie Drogi Krzyżowej skorzystało bowiem ponad 80 osób! Pokonanie trasy zajęło autokarowi około godziny. W tym czasie rozważano wszystkie 14 stacji drogi krzyżowej. Na poszczególnych przystankach młodzi wysiadali o rozdawali przechodniom ulotki na temat przyszłorocznych ŚDM.

Było, nie minęło   VII Marsz dla Życia

Ulicami biskupiego miasta po raz siódmy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. W tym roku w tej niezwykłej procesji palmowej wzięło udział prawie 2500 osób. Hasłem spotkania było zawołanie "Życie Zwycięży!". Procesji przewodniczyły bp Zbigniew Kiernikowski, który po dojściu do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski przewodniczył Eucharystii. Po niej zebrani wysłuchali oratorium, które wykonali uczestnicy diecezjalnych warsztatów.

Było, nie minęło   Przedstawienie o Henryku Pobożnym Jędrzej Rams /Foto Gość Henryk II w drodze na ołtarze

Legnica. Miniony rok przyniósł kilka ważnych, nowych informacji i decyzji ws. pomysłu wszczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego. Dokładnie 19 marca tj. w uroczystość św. Józefa, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podpisał dekret powołujący zespół ds. przygotowania procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego. Ta komisja przygotowała dokumenty, które Biskup Ordynariusz przedstawił Episkopatowi Polski, z prośba o opinię tzw. nihil obstat. I takową uzyskał 7 października 2015 roku. Otwiera to drogę do rozpoczęcia procesu na poziomie diecezjalnym. A dokładnie w 744. rocznicę bitwy pod Legnicą w bazylice mniejszej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu został odczytany akt powołania do istnienia "Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka Pobożnego oraz księżnej Anny Śląskiej", w skrócie Bractwa Henryka II Pobożnego. Inicjatywa powołania bractwa narodziła się w środowisku Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 działającego w Legnicy przy klasztorze ojców franciszkanów. Stowarzyszenie działa na podstawie prawa kościelnego. Wśród głównych założeń jest duchowy rozwój członków oraz dążenie do świętości, mając za wzór postacie księcia Henryka  i jego żony Anny. Według statutu 9 kwietnia, w którym Henryk Pobożny poniósł śmierć, stanowi dla sióstr i braci bractwa szczególną okazję do modlitwy i celebracji uroczystej Eucharystii.

Było, nie minęło   Ostatni akord pielgrzymki - modlitwa w kaplicy cudownego obrazu Jędrzej Rams /Foto Gość Pieszo po raz kolejny

Dokładnie o godzinie 6.45 w środę 29 lipca z błogosławieństwem biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego pątnicy 23. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej ruszyli ku Jasnej Górze. W drogę wyszło prawie 800 osób podzielonych na 10 grup, w tym jedną o charakterze pokutnym o numerze 7 oraz tą o numerze 0, czyli służby. W tym roku wejście Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę było postawione ​na głowie. A to z powodu odwrócenia tradycyjnego harmonogramu wchodzenia grup. Po raz pierwszy w historii jako pierwsza nie weszła grupa nr 1 ale ta o numerze 10. Co prawda poprzedzili ją członkowie służb, czyli pielgrzymkowa grupa 0, ale to akurat nie miało znaczenia. Po drodze pątnicy trudzili się w ogromnych upałach, które zawsze są jednak lepsze niż pogoda deszczowa.

Więcej o tegorocznym pielgrzymowaniu na naszej specjalnej stronie TUTAJ.

 

Było, nie minęło   Bazylika mniejsza wypełniła się osobami zakochanymi w Maryi i jej różańcu Jędrzej Rams /Foto Gość Żywy Różaniec pielgrzymował

Od samego początku istnienia diecezji legnickiej pierwsza sobota października jest zarezerwowana w kalendarzu liturgicznym dla pielgrzymki członków Żywego Różańca do Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.Eucharystii przewodniczył biskup senior Stefan Cichy, zaś homilię wygłosił bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. Hierarcha na początku prosił o modlitwę m.in. za biskupów Tadeusza Rybaka i Stefana Regmunta, za rodziny, za szkoły.W tym roku w bazylice mniejszej zjawiło się ponad 3 tys. osób, które przyjechały m.in. z Jeleniej Góry, Lubina, Legnicy, Zgorzelca, Nowogrodźca i Bolesławca.

 

Było, nie minęło   Modlitwa uwielbieniowa na zakończenie spotkania Jędrzej Rams /Foto Gość Spotkanie w Legnickim Polu

To już czwarty raz jak młodzi katolicy z diecezji legnickiej spotkali się na wielkich rekolekcjach w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu. Było ich prawie 400. Przemawiali do nich m.in. ks. Stanisław Orzechowski, ks. Jan Pazgan, Lech Dokowicz, ks. Robert Bielawski. Tematem przewodnim było słowo "Niebostan". Uczestnicy zostali podzieleni przez organizatorów na ponad 40 małych grup warsztatowych, które spotykały się po konferencjach, by dzielić się wiarą. To było 22. takie Spotkanie w historii diecezji. Wcześniej odbywały się w Głuszycy oraz Krzeszowie.

Było, nie minęło   Peregrynacja trwała ponad trzy lata Jędrzej Rams /Foto Gość Św. Józef wrócił do siebie

Po ponad trzech latach zakończyła się peregrynacja kopii obrazu św. Józefa z legnickiej katedry. Po odwiedzeniu wszystkich 241 parafii w naszej diecezji obraz dotarł pod koniec października do par. pw. Wniebowzięcia NMP w Pisarzowicach. Po trzech dniach został przewieziony do Legnicy, gdzie oficjalnie zakończyła się peregrynacja. Rozpoczęła się 1 maja 2012 roku, a odbywa się pod hasłem: „Ze św. Józefem o wiarę potwierdzoną życiem". Święty Józef jest patronem m.in. Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Wśród imion, jakimi się go określa, są m.in. Robotnik, Opiekun czy Opiekun Zbawiciela. Kościół wspomina go dwa razy. Pierwszy 19 marca i ten dzień ma rangę uroczystości. Mówimy wówczas o św. Józefie Oblubieńcu NMP. Drugi raz jest to wspomnienie dowolne, przypadające 1 maja, gdy czci się św. Józefa jako Robotnika bądź Rzemieślnika.

Było, nie minęło   Pogrzeb śp. ks. Zbigniewa Tracza Jędrzej Rams /Foto Gość Odeszli do Pana

Miniony rok przyniósł też kilka odejść do Pana. Wśród takich osób był bp Józef Pazdur, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej. Przed laty był m.in. w latach 70. XX wieku proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chojnowie. Już na początku roku żegnaliśmy wówczas najstarszego kapłana diecezji legnickiej ks. prałata Tadeusza Jordanka. W styczniu też odbył się pogrzeb ks. prałata Zbigniewa Tracza. Później żegnaliśmy jeszcze m.in. ks. Ryszarda Dąbrowskiego, ks. Stanisława Książka, ks. Jana Nicko, ks. Jerzego Gniatczyka. Odszedł też pochodzący z Legnicy salezjanin ks. Piotr Malec, pochowany został w miejscowości Lufubu w Zambii, gdzie ostatnio pracował. Pożegnaliśmy też ks. Dariusza Krawczyka, Głównego Odpowiedzialnego Instytutu Świeckiego Życia Konsekrowanego Świętej Rodziny w Łomiankach, kapłan archidiecezji szczecińskiej, rodem z Lubania. Wieczne odpoczywanie racz im dać, Panie!

Było, nie minęło   Święcenia prezbiteratu Jędrzej Rams /Foto Gość Pięciu nowych

W sobotę 23 maja do legnickiej katedry weszło pięciu diakonów, którzy pod dwóch godzinach wyszli z niej już jako neoprezbiterzy. Są to: ks. Jan Rajczakowski (pochodzący par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy), ks. Dawid Kostecki (par. pw. św. M.M. Kolbe w Lubinie), ks. Tomasz Pązik (par. pw. św. Jadwigi Śląskiej w Legnicy), ks. Dawid Stasiak (par. pw. ś.w Brata Alberta w Jaworze) oraz ks. Marcin Bryłkowski (par. pw. św. Jana Chrzciciela w Kruszynie). Święceń udzielił im bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej.

Było, nie minęło   Relikwiarz bł. o. Michał Tomaszka OFMConv. Jędrzej Rams /Foto Gość Nasi błogosławieni

Już na początku roku wielką radością wiernych diecezji legnickiej była informacja, że papież promulgował dekrety o uznaniu męczeństwa ojców Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv. oraz Michała Tomaszka OFMConv.  Otworzyło to drogę do oficjalnej uroczystości beatyfikacji, która odbyła się 5 grudnia w Chimbote w Peru. Ojcowie wyjechali na misję do Peru prosto z naszej diecezji. O. Zbigniew Strzałkowski pracował w Legnicy, zaś o. Michał Tomaszek w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Pieńsku. W Legnicy część ulicy Partyzantów od kilkunastu lat nosi imię ojców Zbigniewa i Michała. W Pieńsku imię o. Tomaszka nosi jedna z ulic oraz miejscowa szkoła. Ojcowie zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku przez terrorystów z maoistowskiego ugrupowania Świetlisty Szlak.