Emocjonalne lepsze niż technicznie doskonałe

Roman Tomczak

publikacja 16.12.2015 15:28

W legnickim MCK zakończył się pierwszy dzień kwalifikacji rejonowych do międzynarodowego konkursu kolęd i pastorałek w Będzinie. Dziś występowały dzieci. Jutro przyjdzie czas na dorosłych.

Emocjonalne lepsze niż technicznie doskonałe Dziś na scenie MCK przy ul. Mickiewicza zaśpiewały 24 "podmioty muzyczne" MCK Legnica

Jak mówi Agnieszka Socha, koordynator przesłuchań konkursowych w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy, poziom młodych wykonawców był bardzo zróżnicowany.

- Mieliśmy dziś okazję posłuchać wykonań najmłodszych artystów, w wieku od pierwszej klasy szkoły podstawowej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Śpiewali soliści, duety i zespoły wokalne. Jakość artystyczna była na bardzo różnym poziomie.

Chcę jednak zwrócić uwagę, że nie zawsze kolęda wyśpiewana technicznie bez zarzutu, podobała się bardziej, niż wykonanie z kilkoma błędami, ale za to pełne pasji, serca i emocji - mówi. Jury czuwało nie tylko nad jakością muzyczna prezentowanych utworów. Bardzo ważne było także, aby wykonawcy trzymali się ściśle założeń regulaminu w doborze repertuaru.

- Pilnowaliśmy, aby na scenie obecne były wyłącznie kolędy i pastorałki, a nie np. piosenki o zimie - tłumaczy Agnieszka Socha. Jutro drugi, ostatni dzień kwalifikacji rejonowych Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Tym razem wykonawcami będą osoby dorosłe. Do eliminacji zgłosiły się soliści i zespoły głównie z rejonu legnickiego (m. in. z Legnicy, Jeleniej Góry, Jawora, Sobina, Nowogrodźca i Rzeczycy) ale także z Wałbrzycha, Bielawy czy Grębocic. 

Zwycięzcy z poszczególnych ośrodków eliminacyjnych będą zaproszeni na przesłuchania finałowe do Będzina (14-16 stycznia). Eliminacje do 22. MFKiP odbywają się w 37 ośrodkach eliminacyjnych w Polsce oraz na Ukrainie i Białorusi. Zwieńczeniem festiwalu będzie Koncert Galowy, połączony z ogłoszeniem listy laureatów, który odbędzie się 17 stycznia 2016 r.