Więcej wiary, mniej religijności

Roman Tomczak

publikacja 09.12.2015 14:06

- Obu jubileuszy nie można przeżywać powierzchownie, trzeba się zagłębić w ich istotę - powiedział bp Zbigniew Kiernikowski w auli legnickiego seminarium, gdzie odbyła się konferencja prasowa poświęcona rozpoczętemu Jubileuszowi Miłosierdzia Bożego oraz zbliżającej się 1050. rocznicy chrztu Polski.

Więcej wiary, mniej religijności Bp Zbigniew Kiernikowski życzył wszystkim, aby oba wielkie jubileusze były przyczynkiem do głębokiego zrozumienia istoty Miłosierdzia Bożego oraz sakramentu chrztu Roman Tomczak /Foto Gość

- Miłosierdzie jest dominantą chrześcijańskiego życia. To, co się dzieje dzisiaj w Kościele w związku z Rokiem Miłosierdzia, jest wielką szansą aby ludzie wierzący pojęli, co znaczy przeżywać Miłosierdzie. Ale to także niebezpieczeństwo sprowadzenia tego wydarzenia do jego oznak zewnętrznych - zwracał uwagę bp Zbigniew Kiernikowski. Jako remedium na odejście od "happeningowej" formy przeżywania Roku Miłosierdzia wskazał odpowiednią formację.

- To wszystko będzie miało sens tylko w przypadku właściwie uformowanej myśli człowieka. Jeśli jej nie będzie, to grozi nam powrót do gestów, które redukują chrześcijaństwo do religijności, niekoniecznie związanej z wiarą - powiedział bp Zbigniew. 

Ordynariusz legnicki odniósł się także do nadchodzącej 1050. rocznicy chrztu Polski. Podkreślił, że jest to wydarzenie ważne dla Kościoła w Polsce i polskiego narodu. Dlatego, zdaniem hierarchy, nie powinna ona skupiać się jedynie na przypominaniu przeszłości czy budowaniu pomników (w sensie mentalnym). Jego zdaniem należy bardziej skupić się na istocie samego chrztu i zadać sobie pytanie: czym jest dla nas ten sakrament?

- Mam wrażenie, że gdybyśmy dzisiaj zapytali o to Polaków chodzących do kościoła, większość z nich nie umiałaby na to pytanie odpowiedzieć w sposób pełny. Taka jest, niestety, moja bolesna konstatacja duszpasterska. Robimy rocznicę, a do końca nie wiemy, co obchodzimy - mówił bp Kiernikowski.

W konferencji udział wzięli także ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, oraz ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego legnickiej kurii. Pierwszy nakreślił plan wydarzeń, jakie czekają nas w tym roku duszpasterskim. Wśród nich są propozycje refleksji teologicznej na temat istoty chrztu, przygotowane przez WSD.

- Zorganizowaliśmy w tym roku cykl wykładów otwartych o tematyce chrztu. Rozpoczął się on sesją naukową "Chrzest, dar niedoceniony?". Zaplanowaliśmy jeszcze wykłady w styczniu i marcu, oba poświęcone temu zagadnieniu. Zwieńczeniem tej refleksji teologicznej będzie listopadowe sympozjum, zorganizowane w szerszej formule, jednak cały czas skupiające się na zagadnieniu chrztu - poinformował ks. dr Kot.

Inną propozycją przygotowaną przez seminarium i wpisującą się zarówno w Rok Miłosierdzia jak i rocznicę chrztu Polski, będą rekolekcje w formie Triduum Paschalnego. Rekolekcje wygłosi m. in. bp Zbigniew Kiernikowski.

O planach Wydziału Duszpasterskiego na Jubileusz Miłosierdzia i chrztu Polski mówił ks. dr Wolański. Zwrócił uwagę, że Rok Miłosierdzia wiąże się z tzw. Bramami Świętymi. Pierwszą otworzył 8 grudnia papież Franciszek w bazylice św. Piotra. Takie drzwi będą także otwierane w wielu kościołach na całym świecie 13 grudnia. W naszej diecezji będzie ich osiem.

- Z Drzwiami Świętymi, czy też Bramami Miłosierdzia, związane będą pielgrzymki. Jesteśmy zachęcani, jako chrześcijanie, do przejścia jedną z tych Bram. Pielgrzymka taka symbolizuje naszą drogę do domu Ojca. Jej przekroczenie w Roku Miłosierdzia daj chrześcijaninowi szansę uzyskania odpustu zupełnego - przypomniał ks. dr Wolański.

Bramy Miłosierdzia otworzą się w najbliższą niedzielę w katedrze oraz w kościołach MB Królowej Polski w Polkowicach, św. Jana Bosko w Lubinie, św. Bonifacego w Zgorzelcu, bazylikach w Legnickim Polu, Jeleniej Górze, Krzeszowie i Bolesławcu.