To wszystko dla Pana Boga

Roman Tomczak

publikacja 27.09.2015 12:31

W Jeleniej Górze-Cieplicach odbyło się Małe Spotkanie Młodych, połączone ze zjazdem wolontariuszy na Światowe Dni Młodzieży. Gościem specjalnym spotkania był ks. Artur Godnarski.

To wszystko dla Pana Boga Podczas spotkania można było samemu namalować na T-shircie logo Światowych Dni Młodzieży Roman Tomczak /Foto Gość

Małe Spotkanie Młodych diecezji legnickiej odbyło się w sobotę, 26 września w parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach. To cykliczne spotkanie młodzieży katolickiej, pierwsze po zakończeniu 22. Spotkania Młodych w Legnickim Polu. Wszystkie odbywają się w ramach formacji duchowej młodzieży legnickiej.

Jak mówi ks. Robert Bielawski, jeden z organizatorów 11. Małego Spotkania Młodych, było ono połączone ze zjazdem wolontariuszy przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży.

- Schemat naszych małych spotkań jest zawsze taki sam: Eucharystia, czas na modlitwę w formie uwielbienia, konferencja przygotowana przez zaproszonego gościa, agapa i wspólna zabawa. We wszystko wplecione są elementy związane ze Światowymi Dniami Młodzieży - mówi. Chodzi m.in. o możliwość kupienia gadżetów z symboliką ŚDM lub ich własnoręcznego wykonania czy pojawienie się punktów informacji na temat tego, jak i gdzie można zapisać się do wolontariatu ŚDM.

- Stale jesteśmy otwarci na młodzież, która chce się angażować w pomoc w organizacji tego wielkiego święta. Także taką młodzież, która nigdy nie brała udziału w spotkaniach młodych czy nigdy nie udzielała się w wolontariacie. Tutaj młodzi mogą zobaczyć, jak modli się i bawi młodzież katolicka, zobaczą, jak wygląda młody Kościół, i może zachęci ich to, by wspomóc nas w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w diecezji legnickiej - mówi ks. Bielawski.

To wszystko dla Pana Boga   Konferencję do młodzieży wygłosił gość specjalny spotkania - ks. Artur Godnarski (w środku) Roman Tomczak /Foto Gość

W ramach tych przygotowań działają już diakonie, których zadaniem jest obsługa poszczególnych elementów ŚDM. Jedną z nich jest diakonia muzyczna, która ćwiczyła podczas Małego Spotkania Młodych w Jeleniej Górze-Cieplicach pod kierunkiem ks. Michała Marszałka, diecezjalnego koordynatora ds. diakonii muzycznej.

- Próbowaliśmy utwór, które chcemy wykorzystać, kiedy będą nas odwiedzać obcokrajowcy - wyjaśnia. - Nasz repertuar to m. in. utwory Pawła Bębenka i Huberta Kowalskiego. Staramy się wybierać taki materiał muzyczny, który tematycznie dotyczy Miłosierdzia Bożego - mówi ks. Michał Marszałek.

Części stałe Mszy świętych, podczas których będzie śpiewała i grała diakonia muzyczna, będą wykonywane po łacinie. - To język Kościoła. Uniwersalny i zrozumiały dla większości osób, która do nas przyjadą z całego świata - uważa kapłan. Marysia Zagajewska odpowiada za przygotowanie diakonii muzycznej kampusu jeleniogórskiego.

- Spotykamy się zazwyczaj raz w tygodniu na próbach, czasem częściej. Przymusu tu jednak nie ma żadnego. Kto chce, przychodzi. To wszystko przecież robimy dla Pana Boga - mówi. Może właśnie dlatego diakonia muzyczna śpiewa i gra na bardzo wysokim poziomie. Jej członkowie każdą wolną chwilę poświęcają próbom. - Jest bardzo dobrze, a myślę, że będzie jeszcze lepiej - ocenia Marysia.

Diakonia przygotowała oprawę muzyczną do Mszy św., której przewodniczył ks. Andrzej Szarzyński, dziekan dekanatu Jelenia Góra-Zachód. Gościem specjalnym Małego Spotkania Młodych był ks. Artur Godnarski, organizator i pomysłodawca Przystanku Jezus. Gość wygłosił do młodzieży konferencję. Mówiono m.in. o wizycie papieża Franciszka w USA.

Kolejne Małe Spotkanie Młodych, połączone ze zjazdem wolontariuszy ŚDM, zaplanowano na 12 grudnia w Legnicy.