O imigrantach na scenie

Roman Tomczak

publikacja 08.09.2015 11:49

Po wojnie do Legnicy i Zgorzelca trafiła duża grupa dzieci, uchodźców z ogarniętej wojną domową Macedonii. O ich losach opowiedzą na swoich scenach aktorzy z Legnicy i Skopje.

O imigrantach na scenie Już po zakończeniu wojny w Polsce działały kursy oficerskie dla komunistycznej DSE, zastępowane systematycznie szkolnictwem cywilnym Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu

Legniccy aktorzy wrócili właśnie ze Skopje, gdzie odbyły się międzynarodowe warsztaty artystyczne. To wstęp do realizacji polsko-macedońskiego spektaklu „Przerwana odyseja”, którego premierę zaplanowano na wrzesień 2016 r.

W Skopje gościł także Jacek Głomb, dyrektor i reżyser teatru Modrzejewskiej w Legnicy, który zbiera materiały do polsko-macedońskiego projektu teatralnego poświęconego losom małych uchodźców z Grecji. Wiele z tych dzieci w latach 1946-1949 (okres wojny domowej w Grecji) znalazło schronienie w Polsce. Część trafiła na Dolny Śląsk, w tym do Legnicy, Wałbrzycha i Zgorzelca.

Na jutro (9 września) w Cafe Modjeska zaplanowano konferencję prasową dotyczącą współpracy Teatru Modrzejewskiej z Macedońskim Teatrem Narodowym w Skopje.

Wojna domowa w Grecji wybuchła pomiędzy wspierającymi króla i prawicę siłami rządowymi a komunistycznymi siłami Demokratycznego Wojska Grecji (DSE). Komunistów z DSE popierali lewicowi macedońscy partyzanci z Frontu Wyzwolenia, z greckiej prowincji Macedonia.

Wojna zakończyła się zwycięstwem sił rządowych. W jej wyniku na emigrację udało się ok. 65 tys. partyzantów i ich rodzin. Około 14 tys. emigrantów, w tym ponad 3 100 małych dzieci, trafiło do Polski.