Barok na pokutnych dróżkach

Roman Tomczak

publikacja 06.08.2015 19:54

Po prawie trzech latach remontu, Kalwaria Krzeszowska jest jak nowa. W każdej stacji, jako novum, pojawiły się kopie obrazów Michała Willmanna.

Barok na pokutnych dróżkach Barokowa kalwaria jest jedną z najstarszych w Polsce. Po renowacji nabrała pierwotnego blasku Roman Tomczak /Foto Gość

14 sierpnia, w przeddzień uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbędzie się w Krzeszowie uroczystość otwarcia Kalwarii Krzeszowskiej.

W programie tego dnia znalazły się m. in. przejście z pierwszej stacji drogi krzyżowej do niedalekiego Wieczernika (ul. Betlejemska 11), gdzie ok. 13.40 odbędzie się konferencja prasowa.

Podczas spotkania z dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi zostanie zaprezentowane najnowsze wydawnictwo dotyczące kalwarii Krzeszowskiej.

Publikację "Droga krzyżowa, rozważania tajemnic męki Jezusa Chrystusa na dróżkach Kalwarii Krzeszowskiej” napisał ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Celem jej wydania oraz odnowienia drogi krzyżowej była m. in. chęć ożywienia kultu Męki Pańskiej w krzeszowskim sanktuarium. Temu tematowi będzie także poświęcona prelekcja, po której uczestnicy uroczystości przejdą do kolejnych kaplic drogi krzyżowej.

Warto podkreślić, że stacje zbudowanej w XVII w. Kalwarii Krzeszowskiej, rozmieszczone są według miar jerozolimskich, co w praktyce oznacza 5 km całkowitej długości trasy. Jest to najstarsza kalwaria na Dolnym Śląsku. Jej remont rozpoczął się w 2012 r. Dodatkowo edykuły polnych kaplic upiększono wizerunkami zaczerpniętymi z krzeszowskiego modlitewnika pasyjnego.

W ostatnich dniach w otoczeniu drogi krzyżowej pojawiły się kierunkowskazy, ułatwiające poruszanie się po kalwaryjskich dróżkach.