Magnetyczna góra

Roman Tomczak

publikacja 29.04.2015 10:27

Karkonoski Park Narodowy zaczyna wielką akcję edukacyjną dla najmłodszych. Ma w tym pomóc m.in. magnetyczna makieta Śnieżki. Latem odwiedzi festyny i imprezy plenerowe w regionie.

Magnetyczna góra Program obejmujący zajęcia z makietą Śnieżki dotyczy narodów po obu stronach grzbietu Karkonoszy Roman Tomczak /Foto Gość

Model najwyższego szczytu Karkonoszy będzie miał ok. metra wysokości, a na sobie zaznaczone piętra występującej tam roślinności. Jak wyjaśnia Anna Walusiak z Centrum Informacyjnego KPN w Karpaczu, makieta wyposażona będzie w kilkadziesiąt namagnesowanych elementów.

- Będą to imitacje roślin i figurki zwierząt. Dzieci będą mogły przyporządkować je do poszczególnych pięter na różnych wysokościach Śnieżki - tłumaczy. Do konkursu na wykonanie makiety zgłosiło się pięć firm. Ostatecznie makieta powstaje w Pracowni Reklam Roberta Świerada w Jeleniej Górze.

- Robimy ją ze sklejki, elementów blachy ocynkowanej i folii magnetycznej. Naszym zadaniem będzie także zrobienie zwierzątek. To nie jest trudna praca. Zajmie nam to kilka dni pracy - wyjaśnia przedsiębiorca. Pracownia Reklam wykona także 1250 sztuk metalowych znaczków z wizerunkami karkonoskich zwierząt, ptaków i roślin.

Makieta Śnieżki już od tego lata będzie jeździła po regionie. Dotrze wszędzie tam, gdzie wypoczywać będą dzieci i młodzież. Na co dzień zaś będzie ją można zobaczyć w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego przy ul. Leśnej 9 w Karpaczu.

Makieta Śnieżki i metalowe znaczki są częścią projektu Comenius Viridis. Projekt będzie edukował ekologicznie polskich i czeskich mieszkańców Karkonoszy. Część tego przedsięwzięcia zakłada współpracę z pięcioma szkołami. Na podstawie opracowanych programów powstanie cykl 216 zajęć dla około 6,5 tys. uczestników. Inną formą edukacji będą warsztaty dla nauczycieli i uczniów, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Karkonoszy.