Jedni będa wymyślać, drudzy wdrażać

Roman Tomczak

publikacja 28.04.2015 10:15

Agencja Rozwoju Przemysłu i KGHM Polska Miedź podpisały wczoraj porozumienie o współpracy. Cel: zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki na świecie i rozwój nowych technologii.

Jedni będa wymyślać, drudzy wdrażać Po wzmocnieniu firmy w sektorze badawczym i rozwojowym, w KGHM przyszedł czas na nowe technologie Roman Tomczak /Foto Gość

Sygnatariusze porozumienia podkreślali, że bez nowoczesnych technologii nie ma dziś ekspansji i konkurencyjności w tzw. międzynarodowym otoczeniu.

Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa, dodał, że dlatego właśnie tak ważna jest współpraca pomiędzy jednostkami naukowymi i przedsiębiorstwami.

- Pozwala to przyspieszać prace nad badaniami i stosowanie nowych rozwiązań. Uważam, że współpraca ARP i KGHM ma szansę przyczynić się do rozwoju nowych technologii. Te z kolei mogą podnieść konkurencyjność polskiej gospodarki i zwiększyć jej atrakcyjność wśród zagranicznych sąsiadów - powiedział minister. KGHM i ARP będą teraz wspólnie pozyskiwać fundusze zewnętrzne, aby finansować założenia zawartego porozumienia. Pieniądze mają pochodzić m.in. ze środków europejskich.

Chodzi m.in. o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Aleksandra Magaczewska, prezes ARP, zwraca uwagę na stworzony już przez agencję Ekosystem ARP, umożliwiający m.in. komunikację pomiędzy środowiskami innowacyjnymi i przemysłem. - Jestem przekonana, że nasze działania z KGHM zaowocują komercjalizacją takich projektów - powiedziała prezes Magaczewska.

Agencja jest własnością skarbu państwa. Do jej zadań należy m. in. wspieranie przedsiębiorstw dzięki udzielanym im pożyczkom na zasadach komercyjnych. wspólnie poszukiwać innowacyjnych technologii i czynić z nich przedmiot handlu.

KGHM jest z kolei zainteresowany przetwarzaniem (z wykorzystaniem nowych technologii) zasobów naturalnych. - Po badawczo-rozwojowym wzmocnieniu spółki kolejnym krokiem jest dla nas komercjalizacja efektów badań i transfer uzyskanych rezultatów do przemysłu - mówi Herbert Wirth, prezes KGHM.

Partnerzy deklarują również wspólne pozyskiwanie finansowania zewnętrznego, między innymi z funduszy europejskich, z przeznaczeniem na realizację celów zawartego porozumienia. Dokument o współpracy podpisano podczas konferencji „25-lecie przemian gospodarczych w Polsce”, którą zorganizowało Ministerstwo Skarbu Państwa.