Pierwszy taki wyrok

Jędrzej Rams

publikacja 16.01.2015 11:34

W gminie Warta Bolesławiecka zostaną powtórzone wybory samorządowe.

Pierwszy taki wyrok Jesienne wybory samorządowe do dzisiaj budzą emocje Jędrzej Rams /Foto Gość

Sąd okręgowy w Jeleniej Górze pozytywnie rozpatrzył skargę wyborczą komitetu Ziemia Bolesławiecka na wynik wyborów radnych w gminie Warta Bolesławiecka. Dlatego wygasił mandat dwóm radnych i w ich okręgach wyborczych nakazał, aby 22 lutego odbyło się tam powtórne głosowanie. To pierwszy w regionie taki wyrok sądu po jesiennych wyborach samorządowych.

Okazało się, że poszczególni radni zwyciężyli konkurentów dosłownie pojedynczymi głosami. Z tym że w jednym z okręgu znalazło się 10 kart do głosowania z drugiego okręgu. Komisje wyborcze nie zauważyły błędu i wydały te błędne karty wyborcom, którzy wrzucili je do urny. Sąd nie miał wątpliwości, że mogło dojść do zafałszowania wyniku.

Powtórne głosowanie nie oznacza ponownej kampanii wyborczej i rejestracji nowych kandydatów. Mieszkańcy gminy Warta Bolesławiecka będą mieli do wyboru tych samych kandydatów, co podczas jesiennej tury.

Jednocześnie dzisiaj ten sam sąd okręgowy orzekł, że powtórki wyborów samorządowych w Bogatyni nie będzie. Tam sprawa była bardziej skomplikowana, ponieważ policja w dniu wyborów zatrzymała kilka osób, które były podejrzane o sprzedawanie głosów wyborczych. Jednak według oceny sędziów nie miało to istotnego wpływu na wynik wyborczy w tej gminie.