Urodzinowy prezent z Karmelu

Jędrzej Rams

publikacja 16.07.2014 21:56

Rodzina karmelitańska z diecezji legnickiej powiększyła się o 22 nowych członków.

Urodzinowy prezent z Karmelu Moment włożenia szkaplerza Jędrzej Rams /Foto Gość

W kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Legnicy 16 lipca zebrało się wyjątkowo wielu kapłanów i wiernych. Jest to wielki dzień dla wszystkich związanych z duchowością karmelitańską. Tego dnia przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel.

W diecezji legnickiej znajdują się tylko dwa domy Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Oba w Legnicy.

W tym samym mieście ma też swoją siedzibę jedyne w diecezji legnickiej Bractwo Szkaplerza Świętego. - To kilkadziesiąt osób, które spotykają się regularnie co dwa miesiące w naszym domu. Członkowie Bractwa spotykają się też regularnie w kaplicy legnickiego szpitala i tam modlą się za chorych. Podjęliśmy też obowiązek wspierania jednego z wychowanków sióstr w Afryce. Wysyłamy tam pewną sumę pieniędzy - mówiła s. Felicyta Cedro KDzJ.

Wstąpienie do Bractwa wymaga noszenia szkaplerza. Jednak włożenie go nie oznacza automatycznego włączenia do Bractwa. Do tego potrzeba dłuższego okresu przygotowań a w końcu i oficjalnego przystąpienia.

W dniu wielkiego święta dla całej rodziny karmelitańskiej szkaplerz przyjęły 22 osoby m.in. z Legnicy, Złotoryi, Polkowic.

- Poczułam, że potrzebuję więcej modlitwy. Potrzebuję prosić chociażby za zdrowie i dzieci. A postanowiłam przyjąć szkaplerz dzisiaj, ponieważ urodziłam się 16 lipca! Zrobiłam sobie taki mały prezent - mówiła Renata Strzałkowska z Legnicy.

Przyjęcie szkaplerza wiąże się m.in. z obowiązkiem codziennego domawianie jednej z modlitw. Jednakże zgodnie z obietnicą daną św. Szymonowi Stockowi przez Matkę Bożą, kto umrze odziany szkaplerzem świętym - nie zostanie potępiony.

Noszący szkaplerz jako czciciel Matki Bożej zapewnia sobie Jej opiekę co do duszy i ciała w tym życiu i szczególną pomoc w godzinie śmierci. Każdy, kto pobożnie nosi szkaplerz święty i zachowuje czystość według stanu, zostanie wyprowadzony z czyśćca osobiście przez Matkę Bożą w pierwsza sobotę po swej śmierci.

Ci, którzy należą do Bractwa Szkaplerznego, są duchowo złączeni z zakonem Karmelitańskim i mają udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci, a więc we Mszach świętych, Komuniach świętych, umartwieniach, modlitwach, postach itp.

Według danych posiadanych przez legnickie karmelitanki w diecezji legnickiej szkaplerz.przyjęło w ostatnich latach około 1200 osób.