Smartfon przewodnikiem po światyniach

Roman Tomczak

publikacja 03.07.2014 09:44

W Jaworze w diecezji legnickiej rozpoczął pracę elektroniczny przewodnik po najważniejszych zabytkach miasta. Wystarczy podejść ze smartfonem do jednej z kilkunastu tablic informacyjnych.

Smartfon przewodnikiem po światyniach Takich tablic miasto postawiło 15. Dzięki smartfonom będą swoistym cicerone - przewodnikiem po Jaworze Roman Tomczak /Foto Gość

Wszystko dzięki elektronicznemu systemowi QR, odczytującemu kody kreskowe. Kody znajdują się na 15 tablicach informacyjnych, rozmieszczonych na terenie Jawora. Zczytanie kodu np. na smartfona pozwala uzyskać informacje o obiektach pokazanych na tablicy. Są to miejsca turystyczne które w ostatnim czasie zyskały nową szatę.

Dotyczy to: Kościoła Pokoju, kościoła pw. św. Marcina, murów obronnych i Bastei Anioła, portalu ul. Legnickiej, kościoła pw. św. Barbary, Baszty Strzegomskiej, ratusza, kamienic w Rynku (Złoty Ul), Teatru Miejskiego, Zamku Piastowskiego, portalu ul. Chrobrego, klasztoru ss. franciszkanek, kościoła pw. św. Wojciecha, Muzeum Regionalnego oraz Parku Miejskiego.

Jak mówi Leszek Światkowski z urzędu miasta w Jaworze, kod kreskowy QR umożliwia odczytanie za pomocą skanera z telefonu komórkowego szerszej informacji o wszystkich tych obiektach.

- Po jego zeskanowaniu w pierwszej kolejności użytkownik będzie mógł skorzystać z informacji pochodzących z serwisu urbanspot.pl - zaznacza urzędnik. - W ten sposób będzie on mógł bez problemów zapoznać się z historią obiektu, jego architektonicznymi walorami oraz innymi przydatnymi informacjami, takimi jak chociażby dane teleadresowe zarządcy obiektu - wyjaśnia.

Turysta ze smartfonem będzie mógł także obejrzeć fotografie przedstawiające zabytkowy obiekt. Dodatkową opcją, jaką generuje system Urban Spot, jest przesłana lista obiektów, które turysta zwiedził, a także lista ewentualnie pominiętych zabytków w regionie. Zdaniem urzędników magistratu jaworskiego, system przyniesie znaczne korzyści funkcjonalne dla zwiedzających.

- Turysta w łatwy i przystępny sposób, bez przewodników, map czy chociażby punktu IT, otrzyma informacje o interesujących go obiektach zabytkowych - wylicza korzyści Leszek Światkowski.