Autokarami i na rowerach

Roman Tomczak

publikacja 31.05.2014 18:06

Przez cały dzień sanktuarium maryjne w Krzeszowie odwiedzały pielgrzymki. Wśród pielgrzymów najwięcej było pierwszokomunijnych dzieci.

Autokarami i na rowerach Dla wielu osób wizyta w sanktuarium krzeszowskim była okazją do poznania historii tego niezwykłego miejsce Roman Tomczak /GN

Z samej tylko parafii pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze przyjechało prawie dwieście osób. Kilkudziesięcioosobowa grupa rowerzystów oraz trzy autokary wiernych.

- To nasza pierwsza pielgrzymka parafialna do Krzeszowa. Chcieliśmy nią zawierzyć naszą parafię opiece Matki Bożej. Wybraliśmy na to ostatni dzień maja, który jest miesiącem maryjnym, na dodatek sobotą i do tego świętem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Mam nadzieję, że Matka Boża przyniesie Pana Jezusa pod swoim sercem każdemu z naszych parafian - mówił w Krzeszowie ks. Stanisław Bakes, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze.

Wśród pielgrzymów były dzieci pierwszokomunijne, harcerze spod znaku Zawiszy, rodzice i dziadkowie oraz rodziny z małymi dziećmi. Wśród rowerzystów, którzy pokonali ponad czterdzieści kilometrów, aby modlić się przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, byli 11-letni Patryk i 12-letni Tomek Jasińscy.

- Jechaliśmy cztery godziny, robiąc po drodze przerwy. Dałem radę. Czasami tylko ksiądz musiał mnie popychać pod górkę - mówi Patryk. Tomek dodaje, że mógł przyjechać autokarem, ale nie lubi, jak jest łatwo. - Jako zawiszak mam swoje prawa i obowiązki. Jednym z obowiązków jest nie iść na łatwiznę - podkreśla.

Autokarami i na rowerach   W święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny bazylika w Krzeszowie oblegana była przez pielgrzymki Roman Tomczak /GN

Obaj z bratem należą do 1. Jeleniogórskiej Gromady Wilczków SHK Zawisza. Dodatkowo Tomek połączył udział w pielgrzymce ze zbieraniem materiałów do pracy szkolnej. Jej tematem będą dzieje opactwa krzeszowskiego.

Z pierwszej parafialnej pielgrzymki do Krzeszowa zadowolona jest Klaudia Ostojewska, która prowadzi parafialną scholę.

- Jest wspaniale. Cieszę się z frekwencji, z obecności dzieci pierwszokomunijnych z rodzicami i opiekunami. Myślę, że zawdzięczamy to w głównej mierze naszemu proboszczowi, który umie wiele osób poruszyć. Dzięki temu podjęłam się działania w scholi - zdradza.

Wśród pielgrzymek, które tego dnia na cel swojej peregrynacji wybrały Krzeszów, było więcej grup parafialnych. Wśród nich m.in. wierni z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie. Przed obrazem Matki Bożej Łaskawej modliły się także uczestniczki diecezjalnego dnia skupienia dla przełożonych zgromadzeń żeńskich w diecezji legnickiej.