Latać każdy może!

Jędrzej Rams /GN

publikacja 17.03.2014 10:47

Już za kilka dni odbędą się nieformalne mistrzostwa regionu w puszczaniu latawców.

Latać każdy może! Nierzadko pomoc ogranicza się "tylko" do przytrzymania deseczek. Ale to czasami bardzo, bardzo dużo... Jędrzej Rams /GN

W najbliższy piątek tj. 21 marca we Lwówku Śląskim odbędą się IV zawody w puszczaniu własnoręcznie zrobionych latawców. Głównym organizatorem powietrznych zmagań są Warsztaty Terapii Zajęciowej im. św. Krzysztofa Caritas Diecezji Legnickiej.

W pobliżu nikt nie organizuje podobnych zawodów, więc te można potraktować jako mistrzostwa naszego regionu w tej dyscyplinie. Ale nie o tytuły tu przecież chodzi.

- Nam najbardziej zależy na wspólnej zabawie osób zdrowych i naszych podopiecznych. Musimy integrować te środowiska. Dlatego nie ma żadnego podziału na grupy wiekowe, ani poziom szkół. Jedyne rozróżnienie występuje w technologii budowy modeli latających. Dzielimy je na skrzynkowe i płaskie - tłumaczy Krzysztof Wróblewski z WTZ we Lwówku Śląskim.

Organizatorzy spodziewają się nawet 50 własnoręcznie wykonanych latawców. Wśród nich będą i te zrobione przez podopiecznych lwóweckiego Warsztatu.

Wiadomo, nie każdy element jest wykonywany przez nich samych. Czasami potrzebna jest pomocna dłoń opiekuna. Niemniej praktycznie każdy z 35 podopiecznych bierze udział w konstruowaniu latawców.

A czynią to z sukcesami, bo konstrukcje, które startowały w poprzednich latach, nie tylko pięknie wyglądają, ale przede wszystkim wysoko latają.

Jeden wzniósł się na przeszło 100 m!

- Można się jeszcze zgłaszać. Trzeba tylko pamiętać, że wystartować mogą tylko te latawce, które zostały wykonane samodzielnie - tłumaczy Krzysztof Wróblewski.

Regulamin zawodów można przeczytać tutaj. Więcej szczegółów można uzyskać dzwoniąc pod numer tel. 75 73 47 719.

Zmagania rozpoczynają się w piątek 21 marca o 9.00. Planowane zakończenie wyznaczono na godz. 14. Zawody odbędą się pod hasłem "Ad aspera ad astra". Nagrodą główną będzie zaś puchar ufundowany przez Starostę Lwóweckiego.