Polkowice jedną z najbogatszych gmin

Roman Tomczak

publikacja 08.03.2014 17:36

Wg rankingu rocznych dochodów na jednego mieszkańca, miedziowa gmina jest czwarta w Polsce. Informację podał portal Wirtualna Polska na podstawie danych Ministerstwa Finansów za ub. rok.

Polkowice jedną z najbogatszych gmin Swoje dochody gmina Polkowice zawdzięcza w głównej mierze podatkom od KGHM Roman Tomczak /GN

A ten wypada imponująco. Po podzieleniu rocznego dochodu gminy, na jednego mieszkańca gminy Polkowice wypada po 7 754 zł.  

„Nie ma to jak kopalnia na terenie gminy. W Polkowicach są oczywiście zakłady należące do KGHM. Wydobycie miedzi, srebra czy soli kamiennej daje gigantyczne zyski” - pisze portal Wirtualna Polska.

I dodaje, że gmina Polkowice jako jedyna w Polsce ma pakiet medyczny dla swoich mieszkańców. „U prywatnych lekarzy mogą się leczyć od narodzin aż do śmierci” - informuje portal. Tylko że to akurat nie jest prawda. - Żadna gmina nie może realizować tego typu usług  - mówi Mariola Kośmider, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych ZOZ SA. - Gmina Polkowice finansuje natomiast programy zdrowotne i profilaktyczne, na które ogłasza konkursy - wyjaśnia.

Portal zwrócił też uwagę na oddaną niedawno do użytku kładkę nad Drogą Krajową nr 3, w całości sfinansowaną przez gminę. „Lokalna władza ma tyle pieniędzy, że bierze na siebie obowiązki krajowych instytucji. (...) Gdzie indziej trzeba czekać aż pieniądze znajdzie GDDKiA” - informuje portal WP.

W pierwszej dziesiątce najbogatszych gmin znalazła się także Jerzmanowa w powiecie głogowskim, również czerpiąca swoje zyski z podatków od KGHM. Pierwsze trzy miejsca zajmują kolejno: Kleszczów (33 560 zł na mieszkańca), Krynica Morska (21 300) i Nowe Warpno (12 672).