Schola pielgrzymkowa - warsztaty

Jedrzej Rams

publikacja 04.03.2014 12:50

Tego jeszcze nie było! Ruszają I Warsztaty Scholi Pielgrzymkowej!

Schola pielgrzymkowa - warsztaty Pełną parą ruszyły przygotowania do kolejnej pielgrzymki Jędrzej Rams /GN

Odbędą się one między 21 a 23 marca w klasztorze ojców franciszkanów w Legnicy przy par. pw. św. Jana Chrzciciela. Koszt to 10 zł. Trzeba zgłaszać się jak najszybciej (link do formularza). Liczba miejsc jest ograniczona!

Warsztatowicz musi być zaopatrzony przede wszystkim w karimatę i śpiwór, ponieważ czeka go iście pielgrzymkowy nocleg. Będą dwie grupy warsztatowe: śpiewająca, którą zajmie się Ula Walczak i grająca, którą zaopiekuje się Łukasz Szpringiel. Wszystko będzie się odbywać  pod czujnym okiem prowadzącej Scholę na Pielgrzymce, czyli Natalii Perłowskiej.

- Wśród zaangażowanych w śpiew podczas PPL w zeszłym roku odczuliśmy kilka potrzeb, m.in. rozwijania naszych talentów, uczenia się nowych pieśni, ubogacanie liturgii podczas Pielgrzymki, zaoszczędzenia czasu na próby, a także stworzenie ze scholi nie tylko grupy śpiewających ludzi, ale dobrych znajomych, a może nawet przyjaciół - mówi Ola Morawiec, współtworząca warsztat. - Dzięki takim relacjom śpiew jest piękniejszy, bo wspólny, harmonijny. Te warsztaty mają pomóc nam w realizacji wszystkich tych celów. To nie tylko czas nauki pieśni, ale też poznawania się, by poczuć się jak wspólnota i diakonia. Dlatego zapraszamy osoby, które są pewne swojej obecności na pielgrzymce, i które pragną razem z nami tworzyć Scholę PPL - dodaje.

Schola pielgrzymkowa - warsztaty   W zeszłym roku w Lisowie schola śpiewała z Janem Budziaszkiem Jędrzej Rams /GN Ks. Mariusz Majewski, główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę, podkreśla wagę dobrego przygotowania do śpiewu podczas Eucharystii. Dlatego pomysł warsztatów jest jak najbardziej pozytywny.

- Jest to oddolna inicjatywa tych, którzy od lat angażują się w śpiew podczas pielgrzymkowych liturgii. Powstał w tym czasie pewien model funkcjonowania, który pokazuje, że może istnieć pewna stała śpiewająca grupa dla całej pielgrzymki. Śpiewacy są coraz lepiej przygotowani. Aby ukazać piękno liturgii przez śpiew, to jak do każdej innej celebracji, trzeba się porządnie przygotować. Dobrze że dokonuje się to wcześniej, jeszcze przed wyruszeniem na szlak ku Jasnej Górze. Schola czyni to, ponieważ zna formularze mszalne na poszczególne dni. Tak więc dobór pieśni nie jest żadnym przypadkiem, lecz zaplanowaną sprawą, tak aby jeszcze lepiej modlić się na pielgrzymce - mówi główny przewodnik.