Pamięci żołnierzy wyklętych

Roman Tomczak

publikacja 06.02.2014 13:35

Środowisko wrocławskich patriotów przygotowuje się na święto 1 marca. W miecie odbędą się uroczystości, na które zaprasza Stowarzyszenie Odra-Niemen.

Pamięci żołnierzy wyklętych Przed rokiem w Lubaniu odsłonięto tablicę pamiątkową po ppłk. Anatolu Sawickim, żołnierzu wyklętym, który tu mieszkał po wojnie. Ppłk. Sawicki zginał zamordowany przez UB w więzieniu wrocławskim Roman Tomczak /GN

Stowarzyszenie to od początku ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aktywnie uczestniczy w upamiętnianiu tego święta we Wrocławiu.

– Organizujemy konkursy tematyczne, wydarzenia multimedialne w przestrzeni publicznej, maratony filmowo-dyskusyjne – wylicza Ilona Gosiewska, prezes zarządu Odra-Niemen.

– Zawsze zamawiamy w imieniu wrocławskich środowisk uroczystą Mszę św. w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu. W tym roku oprócz powyższych wydarzeń podjęliśmy się organizacji Marszu Pamięci, połączonego z inscenizacjami, muzyką, oprawami, rekonstrukcjami.

Wspiera nas środowisko kibiców WKS Śląsk Wrocław, które także stale bardzo mocno zaznacza swój udział w przywracaniu pamięci Niezłomnych Bohaterów - podkreśla prezes stowarzyszenia.

Razem ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Historyczna (z którym przy zadaniach historycznych stale współpracuje Odra-Niemen) oraz z nowopowstałym Stowarzyszeniem Miłość i Wolność z Brzegu, zawiązała się pozarządowa grupa środowisk wrocławskich.

Przygotowuje ona dla mieszkańców miasta wydarzenie, które ma wpisać się na stałe w plan obchodów 1 Marca we Wrocławiu. - Przygotowaliśmy dla Państwa kilka niespodzianek, które systematycznie będą się pojawiać na naszych witrynach – zapewnia Ilona Gosiewska.