Jest kolejna bazylika!

Jędrzej Rams

publikacja 29.01.2014 14:21

To już pewne, że sanktuarium w Legnickim Polu otrzyma tytuł bazyliki mniejszej.

Jest kolejna bazylika! Kościół w Legnickim Polu będzie bazyliką mniejszą. Jędrzej Rams /GN

Legnicka Kuria Biskupia otrzymała potwierdzenie, że Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nadała kościołowi pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi w Legnickim Polu tytuł bazyliki mniejszej.

Uroczystości związane z ogłoszeniem tej nobilitacji odbędą się w czerwcu, podczas Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej.

Będzie to czwarta bazylika mniejsza w diecezji legnickiej. Najstarszą, bo już od 1988 roku, jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie, sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. W roku 2011 tego zaszczytu dostąpił kościół farny pw. śś. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze, zaś od października 2012 roku tytuł ten przysługuje świątyni pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu, sanktuarium maryjnemu.

Legnickie Pole jest miejscem wielu lokalnych i diecezjalnych pielgrzymek. Obecną barokową bryłę świątynia zawdzięcza benedyktynom, którzy na początku XVIII wieku odzyskali kompleks klasztorny i zbudowali całkowicie nową budowlę. Jej architektem był Kilian Ignacy Dientzenhofer, twórca wielu barokowych kościołów w stolicy Czech, Pradze.

W sanktuarium znajdują się relikwie Krzyża Świętego oraz św. Jadwigi Śląskiej.

Według legendy św. Jadwiga ufundowała świątynię w miejscu znalezienia ciała swojego syna - Henryka II Pobożnego, który poległ w starciu z Tatarami, które historycy nazywają bitwą pod Legnicą w 1241 roku.