Sentyment Starego Zagłębia

Roman Tomczak

publikacja 03.12.2013 12:58

Na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy znajduje się jeden z najpiękniejszych skansenów górniczo-hutniczych. Zebrano tu pamiątki po Starym Zagłębiu.

Sentyment Starego Zagłębia Oryginalne koła z szybu zamkniętej kopalni "Iwiny", należącej do tzw. Starego Zagłębia. Dziś są ozdobą skansenu w Leszczynie Roman Tomczak /GN

Skansen usytuowano u stóp tzw. Dużego Młynika, wzniesienia, pod którym już za czasów pierwszych Piastów gwarkowie wydobywali margle miedzionośne. Skansen górniczo-hutniczy założyło Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych, powstałe w 1999 r. z inicjatywy kilkunastu entuzjastów, byłych pracowników kopalni miedzi „Lena” i zakładów powiązanych ze Starym Zagłębiem Miedziowym.

Celem Towarzystwa jest pielęgnowanie tradycji górniczych ziemi złotoryjskiej, zarówno tych sięgających wieków średnich, jak i tych odwołujących się do lat świetności kopalń miedzi „Lena” w Wilkowie, „Nowy Kościół” w Nowym Kościele i „Konrad” w Iwinach.

O tym wszystkim ma przypominać mieszkańcom regionu i turystom nie tylko skansen w Leszczynie, ale także organizowane tu co roku widowisko historyczne pn. Dymarki Kaczawskie oraz grudniowe obchody barbórkowe w Złotoryi i Wilkowie.

Tradycja górnicza jest ciągle żywa na terenie powiatu złotoryjskiego także za sprawą  kamieniołomów bazaltu w Wilkowie i Złotoryi, kopalni piaskowca w Czaplach i wapienia w Wojcieszowie. Na lepsze dni czekają gotowe do powtórnej eksploatacji złoża barytu i wapienia.

Natomiast na poszukiwaczy przygód czekają ukryte w okolicznych lasach, wąwozach i na polach geody agatowe, ametystowe, moriony, kwarce dymne, kryształy górskie i wiele innych minerałów. Jak informują stare kroniki miejskie, okolice Złotoryi obdarzały w przeszłości szczęśliwych znalazców diamentami i rubinami.