Sięgną głębiej po miedź

Roman Tomczak

publikacja 25.07.2013 18:39

KGHM otwiera nowy rozdział w swojej historii. Szyb SW-4 połączył się z ZG Polkowice-Sieroszowice. Pomoże to udostępnić firmie najgłębsze pokłady rudy miedzi.

Sięgną głębiej po miedź Herbert Wirth (w środku), prezes KGHM uważa, że zbicie obu szybów to historyczna chwila dla miedziowego holdingu KGHM Polska Miedź SA

Budowa szybu rozpoczęła się pięć lat temu. Docelowo będzie dostarczał pod ziemię 72 tys. m3 powietrza na minutę. Dzięki temu KGHM może realizować plany eksploatacji złóż Głogowa Głębokiego Przemysłowego, ocenianych na ponad miliard ton rudy miedzi.

- Dla życia kopalni zbicie szybu to jest jeden z ważniejszych elementów - powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź SA. - Ten szyb to realizacja tego, co obiecaliśmy akcjonariuszom, czyli gwarancja naszego rozwoju. SW-4 daje potencjał naszej firmie. Mamy dostęp do złoża na następne dziesiątki lat. To jednocześnie większe bezpieczeństwo naszych pracowników - dodał .

Nowy szyb nosi imię Tadeusza Zastawnika, nazywanego Człowiekiem Polskiej Miedzi. Dziś pod szybem uroczyście odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową. Odsłonięciu tablicy pamiątkowej towarzyszyła uroczysta sesja okolicznościowa, podczas której prezentowano rolę szybu SW-4 w rozwoju KGHM, historię jego budowy oraz sylwetkę Tadeusza Zastawnika.

- KGHM ma szczęście do ludzi: Jan Wyżykowski, Tadeusz  Zastawnik, dzisiejsze władze firmy. Cieszymy się, że KGHM staje się globalną firmą. Ten szyb to kolejne okno do przyszłości. Obecny KGHM to ukłon w stronę tych, którzy tę firmę budowali - powiedział podczas uroczystości Paweł Tamborski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Szyb SW-4 ma średnicę 7,5 metra, Do jego budowy użyto 470 pierścieni tubingowych. Technologia zastosowana przy budowie tego szybu jest ściśle związana z silnym nawodnieniem tego terenu oraz z faktem, że szyb przechodzi przez warstwę soli o grubości ponad 150 metrów.

Zakończenie budowy szybu, na które składa się m.in. montaż zbrojenia i obiekty nadszybia, planowane jest na rok 2015. Inwestycje realizuje Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa.