Przyjaciele wolnych niedziel

Jędrzej Rams

publikacja 27.05.2013 10:11

Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli poparł zbiórkę podpisów ws. zmiany prawa pracy.

Przyjaciele wolnych niedziel Jeden z transparentów niesiony w czasie Orszaku Trzech Króli w Legnicy 6 stycznia 2013 r. Jędrzej Rams /GN

Od końca 24 kwietnia Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy "WOLNA NIEDZIELA" zbiera podpisy pod projektem ustawy zmieniającej Kodeks pracy. Inicjatorzy chcą zmienić Kodeks, aby nie wolno było w niedzielę handlować. Korekta Kodeksu ma polegać na zmianie zapisu art. 151 9a pkt. 1, który miałby brzmieć: „Praca w niedzielę i święta w placówkach handlowych jest niedozwolona.”

- Chodzi nam o sklepy a nie wszelkiego rodzaju punkty usługowe czy gastronomiczne. Od dawna dostrzegamy problem niedzielnej pracy wśród naszych rodzin. Postanowiliśmy więc zacząć działać. Trzeba bowiem zrobić coś konkretnego - zdradza Krzysztof Steckiewicz, pełnomocnik Komitetu.

Pomysł zmiany prawa powstał w środowisku... samych handlowców. Skupiają się w ogólnopolskim Zrzeszeniu Handlu i Usług. Gromadzi ono około 20 tysięcy podmiotów gospodarczych.

- Początki naszej organizacji sięgają początków XX wieku. Nigdy handlowcy i kupcy nie pracowali w niedzielę. To się zmieniło, gdy na nasz rynek weszły wielkie zagraniczne sieci handlowe. Wówczas chcąc utrzymać się na rynku wielu drobnych kupców zaczęło pracować w niedzielę. Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że w wielkich galeriach bądź centrach handlowych nasi członkowie prowadzą swoje małe punkty. Umowy zawierane z tymi centrami nakazują otwierać małe punkty nawet w niedziele. I kupcy mówią wprost: to łamie nasze sumienia. Dlatego chcemy to zmienić poprzez zmianę Kodeksu Pracy - tłumaczy Mirosław Posłuszny prezes Zarządu Zrzeszenie Handlu i Usług we Wrocławiu, członek prezydium Naczelnej Rady Zrzeszenia Handlu i Usług w Warszawie.

Przyjaciele wolnych niedziel   Członkowie SRŚN od początku wskazują na społeczny wymiar wolnej niedzieli Jędrzej Rams /GN Kilka dni temu doszło do roboczego spotkania przedstawicieli inicjatywy oraz legnickiego Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli. Pierwsze spotkanie obu grup odbyło się jeszcze w czasie lutowej sympozjum pt. "Niedziela wspólnym dobrem”, które odbyło się na Uniwersytecie Kardynał Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W czasie roboczego spotkania inicjatorzy zyskali m.in. poparcie dla swoich działań. Na stornie www.wolnaniedziela.org można już zobaczyć logo Społecznego Ruchu a także materiały odnoszące się do świętowania niedzieli wydane przez Ruch.

- Każde działanie zmierzające ku zmianie dzisiejszego podejścia do świętowania Dnia Pańskiego jest dobre. My skupiliśmy się na razie na promowaniu odpowiedniego świętowania, ale bardzo się cieszymy, że ktoś podjął inicjatywę ustawodawczą - mówi ks. dr Bogusław Wolański z SRŚN.

Zbiórka będzie prowadzona do końca czerwca. Już poprał ją m.in. NSZZ Solidarność i abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Tutaj można zapoznać się z projektem zmiany ustawy

Tutaj można pobrać karty do podpisów poparcia inicjatywy