Bruksela zbada zarzuty przeciwników odkrywki

Jędrzej Rams

publikacja 08.05.2013 20:27

Przedstawiciel Komsiji Petycji odwiedzi tereny zagrożone budową kopalni węgla brunatnego.

Bruksela zbada zarzuty przeciwników odkrywki Jędrzej Rams/GN

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego potwierdziła termin wizyty na terenie gmin zagrożonych planami budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu „Legnica”. W regionie Legnicy i Lubina przedstawiciele władz Unii Europejskiej pojawią się 30 i 31 maja. Będzie to tzw. wizyta rozpoznawcza. Jak informuje Janusz Łucki, rzecznik prasowy gminy wiejskiej Lubin, w programie misji Parlamentu Europejskiego znajdą się m.in. spotkania z władzami samorządowymi, członkami Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, ekspertami oraz mieszkańcami zagrożonych odkrywką gmin (Wrocław - European Parliament Information Office), a także wizytacja terenów położonych na złożu węgla brunatnego „Legnica”.

Wizyta przedstawicieli Komisji Petycji to efekt skargi, jaką złożyli do Parlamentu Europejskiego liderzy inicjatywy „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, samorządowcy oraz mieszkańcy gmin Ruja, Lubin, Kunice, Miłkowice, Ścinawa oraz Prochowice. W lutym 2010 roku poskarżyli się Komisji, że rząd polski nie podjął z nimi rozmów na temat przyszłości złoża węgla brunatnego i wprowadził ochronę złóż. Wszystko pomimo referendum, w którym 95 proc. mieszkańców wspomnianych gmin opowiedziało się przeciwko budowie kopalni.

Obecnie protestujący są po pierwszych rozmowach z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki, jednak jak określa to Janusz Łucki, „rozmowy z MG niczym jeszcze nie zaowocowały – żadnych obiecanych konsultacji, żadnych zmian w polityce energetycznej czy wizyty przedstawicieli rządu (mimo licznych zaproszeń) w zagrożonych odkrywkami gminach jeszcze nie było”. Przeciwnicy wskazują, że ciągle należy walczyć o zakaz odkrywki w tym miejscu. Są oczywiście pozytywne sygnały, chociażby w postaci zawarcia w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020 zakazu odkrywki. Ciągle jednak obowiązuje rządowy dokument Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. czy Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju (KPZK), w którym złoże „Legnica” figuruje jako miejsce budowy kopalni.