20 lat minęło...

Roman Tomczak

publikacja 04.05.2013 22:00

Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej odbywał się w tym roku pod hasłem: "W Roku Wiary - śpiewajmy Panu". Do jubileuszowego konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników.

20 lat minęło... Scena festiwalu była miejscem narodzin niejednej muzycznej gwiazdy. Jednak ta scena to przede wszystkim modlitewna wspólnota Roman Tomczak /GN

Ten, kojarzony już głównie z Krzeszowem, festiwal swój początek miał 20 lat temu w Polkowicach. Jego pomysłodawcą był ówczesny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski ks. Marian Kopko. Dziś ks. Kopko jest kustoszem sanktuarium maryjnego w Krzeszowie, gdzie - właściwie razem z nim - przeniósł się Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej.

Jego jubileuszowe wydanie poprzedziła, zgodnie z tradycją, Msza św., odprawiona we wnętrzach krzeszowskiej bazyliki.

Dopiero po Eucharystii uczestnicy przenieśli się do miejscowego domu kultury, gdzie pod bacznym okiem jury zaczęły się przesłuchania. Łącznie w tym roku do konkursu zgłosiło się aż 21 wykonawców. Ks. Marian nie ukrywał satysfakcji z tego powodu.

20 lat minęło...   Twórca festiwalu ks. Marian Kopko uważa, że przegląd ma przed sobą wielką przyszłość Roman Tomczak /GN

- Mam takie wrażenie, a właściwie teraz pewność, że ten festiwal nadal będzie się rozwijał i nie zginie - mówił przed budynkiem domu kultury, w którym trwały przesłuchania kolejnych zespołów.

Natomiast w publikacji, wydanej specjalnie z okazji 20-lecia przeglądu, można było przeczytać, że festiwal krzeszowski to nie tylko konkurs wokalny, ale i swego rodzaju wspólnota modlitewna. "I to ona przede wszystkim przyciąga do Krzeszowa młodzież, choć ta ma do dyspozycji intenet, sto programów telewizyjnych i tysiące spraw na głowie". 

Podczas festiwalu kilkudziesięciu osobom reprezentującym organizacje i instytucje, które przez wiele lat pomagały w promocji i organizacji festiwalu, wręczono okolicznościowe dyplomy i upominki.

Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej odbywa się co roku pod honorowym patronatem bp. Stefana Cichego, ordynariusza diecezji legnickiej.