Sfotografuj historię

Roman Tomczak

publikacja 27.09.2012 12:56

„Jeżeli lubisz fotografować, chcesz utrwalić w świadomości społecznej teren byłego obozu Gross-Rosen, weź udział w konkursie fotograficznym” – czytamy w informacji na stronie muzeum.

Teren byłego obozu Gross-Rosen Teren byłego obozu Gross-Rosen
Zadaniem osób biorących udział w konkursie będzie m.in. utrwalenie obozowych obiektów
Fot. Muzeum Gross-Rosen

Do udziału w konkursie muzeum zaprasza zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Jak wyjaśnia Grażyna Choptiany, kierownik działu oświatowego Muzeum Gross-Rosen, głównym celem konkursu jest utrwalenie i zaprezentowanie w nowatorskiej, artystycznej i refleksyjnej formie zachowanych i zrekonstruowanych obiektów byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. – Jestem przekonana, że będzie to służyło zachowaniu pamięci o historii tego miejsca – mówi Grażyna Choptiany.

Były niemiecki obóz koncentracyjny Gross-Rosen położony jest na terenie Rogoźnicy, oddalonej zaledwie 10 km kilometrów na południowy wschód od Jawora. Leży już jednak na terenie diecezji świdnickiej. Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.gross-rosen.eu. Konkurs potrwa do 11 marca przyszłego roku. Za najlepsze prace organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody.

Obóz koncentracyjny Gross-Rosen powstał w 1940 r. Aż do końca 1941 r. kierowani tu byli wyłącznie więźniowie z innych obozów koncentracyjnych. Dopiero potem także bezpośrednio z placówek policyjnych. Więźniowie, zwłaszcza w pierwszym okresie przed rozbudową systemu podobozów, w większości byli narodowości polskiej. Zatrudniano ich w pobliskim kamieniołomie, skąd przez 12 godzin na dobę wynosili ważące kilkadziesiąt kilogramów bloki granitu. Szczególnie tragicznym momentem był luty 1945 r. i morderczy marsz śmierci ewakuujący więźniów. Przez obóz przeszło 125 tys. osób, z czego 40 tys. zmarło. Po wojnie przez ok. 2 lata na terenie KL Gross-Rosen funkcjonowało tajne więzienie NKWD.