Cudownie będzie tu biegać

Jędrzej Rams

publikacja 19.09.2012 13:00

Szklarska Poręba przygotowuje się do rozbudowy bazy narciarskiej na Polanie Jakuszyckiej. Będzie spełniała kryteria Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Plany rozbudowy Polany Jakuszyckiej Plany rozbudowy Polany Jakuszyckiej
Sale wielofunkcyjne będą służyły profesjonalistom i amatorom.
Urząd Miasta Szklarska Poręba

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w 2016 roku goście przybywający na Polanę Jakuszycką będą mogli korzystać z nowej i funkcjonalnej infrastruktury. Właśnie zaprezentowano koncepcję rozbudowy bazy narciarskiej. Plan zakłada budowę stadionu mogącego pomieścić nawet 12 tys. widzów (nas stałe będzie tylko 2 tys. miejsc.), dwóch budynków z wielofunkcyjnymi salami, które przydadzą się do organizacji zawodów o różnej randze. Zaprojektowane szatnie reprezentacji narodowych można zamienić na pokoje hotelowe o standardzie turystycznym.

W budynku głównym znajdą się pokoje hotelowe oraz sale konferencyjne. Te ostatnie podczas zawodów służyć będą dziennikarzom i sędziom. Jest restauracja, bar, oraz pomieszczenia techniczne od magazynów po pomiar czasu. Projekt przewiduje zwiększenie liczby miejsc parkingowych oraz budowę nowej strzelnicy biathlonowej i 2 km trasy narto-rolkowej.

Projektanci mieli za zadanie stworzyć koncepcję rozbudowy, która spełniałaby kryteria Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Międzynarodowej Unii Biathlonu. Szklarska Poręba stara się bowiem o prawo organizacji imprez międzynarodowych FIS. Argumentem za przyznaniem tej imprezy miastu jest duże zainteresowanie biegami w Polsce oraz fakt, że Polana Jakuszycka ma najlepsze warunki do uprawiania tych sportów w naszym kraju.

Polana Jakuszycka   Polana Jakuszycka
W 2016 roku stadion ma pomieścić nawet 12 tys. widzów.
Urząd Miasta Szklarska Poręba
Z roku na rok przybywa narciarzy biegających na Polanie Jakuszyckiej. Od przeszło 30 lat organizowany jest tam wielki wyścig Bieg Piastów. Tylko w samym 2011 roku wzięło w nim udział około kilka tysięcy osób. Od 1995 roku Bieg należy do Europejskiej Ligi Biegów Długodystansowych Euroloppet, a 13 czerwca 2008 w szwedzkiej miejscowości Mora działacze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) zdecydowali o przyjęciu Biegu Piastów do Światowej Ligi Biegów Długodystansowych (Worldloppet Ski Federation).

Problemem w rozpoczęciu inwestycji są oczywiście pieniądze. Właścicielem Polany jest Stowarzyszenie Bieg Piastów, które ma problem ze zdobyciem odpowiednich funduszy do sfinansowania inwestycji. Łatwiej byłoby o nie miastu, stąd jednym z pomysłów na rozwiązanie kłopotu jest stworzenie spółki bądź wydzierżawienie Polany miastu. Obecnie trwają rozmowy ten temat.

Pomysł organizacji zawodów międzynarodowych wspiera Polski Związek Narciarski. Niedawno podpisał on porozumienie ze swoim czeskim odpowiednikiem o podjęciu działań, by wspólnie zorganizować imprezę tej rangi.