Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Legnickiego

Legnicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • PARAFIE
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 25/2026
    GN 25/2026 Dokument:(9770568,Średniowiecze wróciło, a Europa nie umarła)
  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
legnica.gosc.pl → Wiadomości z diecezji legnickiej → Legnica. Krzyż wrócił na dach cerkwi

Legnica. Krzyż wrócił na dach cerkwi przejdź do galerii

 
Moment montażu krzyża na dachu świątyni. Jędrzej Rams /Foto Gość

Po kilku miesiącach greckokatolicka świątynia znowu ma na dachu krzyż.

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

|

13 maja 2026 GOSC.PL

dodane 13 maja 2026
FB Twitter
drukuj wyślij

Dużo pracy kosztowało greckokatolicką parafię pw. Zaśnięcia NMP w Legnicy przywrócenie krzyża na szczyt głównej kopuły. Chodzi zarówno o koszty, pracę, ale i ogrom nerwów, jakie spowodowała wrześniowa kradzież krzyża. Na szczęście - już jest po wszystkim. Krzyż jest już na swoim miejscu.

Ks. Mirosław Drapała, proboszcz greckokatolickiej wspólnoty, obserwując ekipę montującą nowy krzyż powiedział, że jest to dawno wyczekiwana chwila przez wspólnotę i przez niego samego. Kilka dni wcześniej krzyż został uroczyście poświęcony podczas liturgii i czekał na montaż.

- To, co mogę powiedzieć, to że mamy w sercu spokój, harmonię, bo krzyż wraca na swoje miejsce. A on przecież jest znakiem nadziei. Jeszcze dzisiaj jesteśmy na końcu okresu wielkanocnego, paschalnego. Dzisiaj kończy się Pascha i jutro jest Wniebowstąpienie Pańskie. Dla nas to jest bardzo wymowne, że Chrystus, który przez swoją śmierć na krzyżu pokonał śmierć, dał nam życie, a dzisiaj również jesteśmy uczestnikami tego życia, to ten Chrystus przez wniebowstąpienie pokazuje nam niebo. Sam zostaje z nami m.in. w tym znaku, który wieńczy Dom Boży. Ten krzyż jest więc znakiem nadziei na życie w niebie - mówi ks. Mirosław Drapała.

Krzyż wieńczący kopułę wrócił na miejsce po dewastacji, po tym jak we wrześniu został on odcięty od głównej kopuły. Fragmenty tamtego krzyża tworzą dzisiaj nowy krzyż, który został zamontowany na głównej kopule.

- Krzyż ma te same proporcje, składa się z elementów, które były w tym krzyżu, który został ukradziony, a później odnaleziony. Są też nowe elementy, bo nie wszystkie udało się odnaleźć. Była zbiórka pieniędzy, parafianie się zrzucali, byli ludzie, którzy dzwonili i pytali, czy mogą się dołożyć, chcą pomóc w remoncie dachu, bo sprawa dotknęła ich jakoś osobiście. Mówię tu o naszych parafianach, ale i rzymskich katolikach. Bardzo serdecznie chciałbym wszystkim ofiarodawcom, ale i ludziom, którzy solidaryzowali się i solidaryzują się z nami, bardzo podziękować. Niech Pan Bóg przyjmie tę ofiarę, bo każda ofiara, która przyczynia się dla sławy Pana Boga, ma bardzo wielką wartość - mówi kapłan.

Więcej o kradzieży i modlitwie ekspiacyjnej - Ekspiacja za kradzież krzyża

Montaż krzyża na cerkwi pw. Zaśnięcia NMP w Legnicy
Gość Legnicki
« ‹ 1 › »
Cerkiew odzyskała krzyż

Foto Gość DODANE 13.05.2026

Cerkiew odzyskała krzyż

​Dzisiaj ponownie umieszczono krzyż na cerkwi pw. Zaśnięcia NMP w Legnicy. Krzyż został skradziony we wrześniu 2025 roku.  
TAGI:
  • CERKIEW
  • KRZYŻ
  • LEGNICA

Polecane w subskrypcji

  • Argentyna znowu chce być mistrzem świata. Dla Albicelestes chcieć to musieć
    • Mundial
    Argentyna znowu chce być mistrzem świata. Dla Albicelestes chcieć to musieć
    Jacek Dziedzina
  • Redukcja opinii
    Redukcja opinii
    Franciszek Kucharczak
  • Nie tylko order. Kryzys wokół UPA wystawia relacje Polski i Ukrainy na próbę
    • Polska
    Nie tylko order. Kryzys wokół UPA wystawia relacje Polski i Ukrainy na próbę
    Andrzej Grajewski
  • Redukcja opinii
    Redukcja opinii
    Franciszek Kucharczak
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X