Przed nami pochówek nienarodzonych dzieci

Każdy może wziąć udział w tej wyjątkowej uroczystości.

3m 2s

W poniedziałek 7 kwietnia o godz. 8.30 w kaplicy na cmentarzu w Jaszkowej (nowy cmentarz w Legnicy) planowana jest Msza Święta. Przewodniczyć jej będzie ks. Roman Raczak, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Msza Święta będzie poprzedzała obrzęd pochowania ciał nienarodzonych dzieci w zbiorowej mogile. Raz na kwartał, dochowując obowiązku ustawowego, miasto ma obowiązek chować ciała takich dzieci.

Agata Szymkowiak z Referatu ds. Rodziny Legnickiej Kurii Biskupiej mówi, że Msza Święta i pochówek są otwarte dla wszystkich.

- Ta Msza Święta będzie w intencji rodzin, które utraciły swoje dzieci. Modlimy się nie tyle w intencji tych dzieci, które, jak wierzymy, są już w niebie i tam mogą za nami orędować, co bardziej modlimy się w intencji tych osieroconych rodzin, które utraciły dzieci, które niekoniecznie teraz, ale też wiele lat temu przeżywały tę trudną sytuację. Chcemy prosić Boga o takie wsparcie dla nich, chcemy też dać jakiś sygnał, że myślimy o nich, jesteśmy z nimi, modlimy się za nich jako wspólnota Kościoła - tłumaczy Agata Szymkowiak.

Ciała chowane w ten sposób to szczątki dzieci, które umarły na skutek np. poronienia.

- Poronienie bądź śmierć dziecka w łonie mamy to zawsze wielki ciężar emocjonalny dla mamy i całej rodziny. Nie zawsze jest tak, że rodzice mają świadomość, że mają prawo odebrać ciało dziecka ze szpitala i je pochować. Często są w bardzo trudnej sytuacji emocjonalnej, nie wiedzą o tym, nie pamiętają. Te sytuacje są bardzo różne i często też bardzo trudne. W takiej sytuacji szczątki tych dzieci pozostają w szpitalu i tam zostają skremowane. Szpital przekazuje je zarządcy cmentarza, a więc Legnickiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej. Ono organizuje pochówek, najczęściej raz na kwartał, w kwaterze dla takich dzieci. W ostatnich miesiącach udało się doprecyzować pewne sprawy logistyczne i dzięki temu, dzięki uprzejmości LPGK, możemy podać termin tego pochówku z wyprzedzeniem, tak aby każdy, kto potrzebuje, kto czuje taką wewnętrzną potrzebę bycia przy tej ceremonii, mógł zaplanować sobie swój udział - mówi Agata Szymkowiak.

Obecność na takiej liturgii może być okazją, aby może po raz pierwszy, po wielu latach, ktoś kto przeżył taką stratę, a nie był świadomy, że może pochować swoje utracone dziecko, mógł to symbolicznie uczynić. Przed laty kobiety które traciły tak dzieci, nie otrzymywały należytego wsparcia psychologicznego i prawnego. Przez niemożliwość pożegnania i pochówku powstawała pustka i ból. Jednym z elementów przeżywania żałoby po utraconym dziecku jest też sytuacja symbolicznego pochowania go i omodlenia.

Raz w roku w diecezji legnickiej odbywają się specjalne rekolekcje dla osób po stracie dziecka. Jest to zawsze trzeci weekend września. Rekolekcje te są skierowane do wszystkich, których dziecko zmarło - poprzez poronienie, w łonie matki, po narodzinach a także w wieku dojrzałym.

« 1 »