Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie Kolbem

Czy wiecie co to jest Mugenzai no Sono? I dlaczego jest on powiązany z męczennikiem z KL Auschwitz?

Kilkunastu uczniów ze szkół podstawowych oraz, także, kilkunasty ze szkół ponadpodstawowych wzięło udział w diecezjalnym etapie olimpiady franciszkańskiej wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbem. Finał ten, a jakże, odbył się u ojców franciszkanów konwentualnych w Legnicy. 

Aby poważnie myśleć o dostaniu się do etapu ogólnopolskiego uczestnicy musieli zapoznać się m.in. z wybranymi pismami konferencji św. Maksymiliana, i książkami o. Jerzego Domańskiego o tym świętym a także (tylko szkoły ponadpodstawowe) o. Władysława Kluzy pt. „47 lat życia”. Ta ostatnia książka opowiada o spotkaniu dwóch mężczyzn - o. Maksymiliana jako więźnia KL Auschwitz oraz komendanta tego obozu Rudolfa Hößa. Jedne oddaje życie za współwięźnia, drugi - zostaje powieszony jako zbrodniarz. Obaj żyli tytułowe 47 lat.

O. Andrzej Łaniecki OFMCon czuwający nad legnickim finałem mówił, że o. Maksymilian Maria Kolbe ciągle odciska swoje duchowe piętno na kolejnych młodych pokoleniach:

 - Ojciec Maksymilian Kolbe jest cały czas obecny. Jego duchowość, przebojowość, jego zachęta, by zdobywać świat dla Niepokalanej, jest aktualna. Bardzo cenny jest rys duchowości i osobowości Maksymiliana. Nie mając nic, stworzył dzieła, które nie miały prawa, po ludzku sądząc, rozrosnąć się do takich rozmiarów jak się rozrosły. Dla młodych ludzi jest to świetny przykład, że nie wolno się poddawać, a swoją osobowością można zdobywać cały świat. Co ciekawe, w ostatnich latach dużo było o bł. Michale i Zbigniewie - męczennikach z Pariacoto, czy też o Słudze Bożym o. Wenantym Katarzyńcu. A o. Maksymilian był dla nich ważną postacią. On ciągle jest obecny w ich biografiach, ich życiu, ze swoją modlitwą, duchowością, osobowością. Wywarł ogromny wpływ na każde pokolenie. On zawierzył swoje życie Niepokalanej i niejako tak jak Ona, pozostaje w cieniu działalności Jezusa. Tak jak Maryja jest jakby na drugim planie, ale jest - mówi o. Maksymilian.

W teście konkursowym młodsi uczestnicy odpowiadali na pytania m.in. o to w którym mieście Maksymilian odbył nowicjat, w jakim nakładzie ukazał się pierwszy numer Rycerza Niepokalanej czy też co oznacza japońska nazwa Mugenzai no Sono (Ogród Niepokalanej). Z kolei uczniowie szkół ponadpodstawowych musieli odpowiedzieć o pytanie m.in. do których zakonów w 1910 roku zapragnęli wstąpić rodzice Maksymiliana, czyje artykuły znalazły się w pierwszym numerze Rycerza, co oznacza skrót MI, a także o którym zmarłym zakonniku pisze w pierwszym numerze Rycerza o. Maksymilian, prosząc go o wstawiennictwo u Boga i pomyślność dzieła "Rycerza Niepokalanej".

I tak najlepszymi na poziomie podstawowym okazali się Michał Krótki ze Szkoły Muzycznej w Legnicy, Krzysztof Trajewski również ze Szkoły Muzycznej i Wiktoria Beksińska ze Szkoły Podstawowej im. Odkrywców Polskiej Miedzy z Chocianowa, zaś w grupie starszej - Cecylia Walczak z Zespołu Szkół Muzycznych z Legnicy, Maksymilian Wójcik z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych z Legnicy oraz Bernadeta Walczak z Zespołu Szkół Muzycznych z Legnicy.

« 1 »