Znamy trzech adeptów teologii, którzy zwyciężyli na etapie diecezjalnym Olimpiady Teologii Katolickiej.
Każdego roku Olimpiada Teologii Katolickiej posiada swój konkretny temat i zakres wiedzy teologicznej, którą muszą poznać jej uczestnicy. W tym roku, Roku Jubileuszu 2025, diecezja sandomierska (organizator obecnej edycji) zaproponowała wiedzę o świętowaniu i odpustach w Kościele.
W poniedziałek 3 marca br. odbył się etap diecezjalny. Wyłonił trzech uczestników, którzy to pod koniec marca pojadą do Sandomierza na etap finałowy. Diecezjalne zmagania odbyły się w Centrum Spotkań im. św. Jana Pawła II.
- Na etapie szkolnym do olimpiady przystąpiło 253 uczniów z 31 szkół średnich. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 59 uczniów z 29 szkół. Cieszy nas to, że uczniowie chcą zgłębiać wiedzę etologiczną. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 32 pytania. Bez przygotowania i znajomości fachowej literatury wskazanej przez organizatorów nie było możliwości odpowiedzenia na te pytania - mówi ks. Jarosław Kowalczyk, koordynator i przewodniczący diecezjalnego komitetu 35. OTK w diecezji legnickiej.
O co pytali twórcy testu? A chociażby o to, w jakich miastach znajdowały się Kościoły, w których Paweł Apostoł organizował zbiórkę pieniędzy dla świętych w Jerozolimie, czym dla ochrzczonego powinien być udział w Eucharystii, o którym Jan Paweł II wspomina w Liście apostolskim "Novo millenio ineunte"? czy też do czego Sobór Trydencki zobowiązywał kapłanów we wszystkie niedziele i święta.
Pytano też o to, jakie zdarzenie miało miejsce w 90 roku po Chrystusie (zmiana świętowania szabatu na niedzielę, powstanie Bar Kochby zgromadzenie rabinów w Jabne czy też wprowadzenie "fiscus iudaicus"), z jakiego języka pochodzi słowo "pur", a także jakie stany, według św. Roberta Bellarmina, obejmuje "wspólnota Kościoła".
Po sprawdzeniu wszystkich prac okazało się, że diecezję legnicką na poziomie ogólnopolskim będzie reprezentować troje uczestników: Michał Partyka z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy z Polkowic, Karolina Majewska z I LO im. M. Kopernika z Lubina oraz Michał Raszczuk z I LO im. Władysława Broniewskiego z Bolesławca.
Diecezjalny etap 35. Olimpiady Teologii Katolickiej